Yang Lian z Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. "Stawia mnie ona niejako w środku świata"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 10:29
Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w 2024 roku został chiński poeta Yang Lian. W audycji "Strefa literatury" w Programie 2 Polskiego Radia opowiedział o tym, co ta nagroda dla niego znaczy. Podzielił się również m.in. swoim spojrzeniem na tradycję i kulturę. 
Yang Lian: Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta ma dla mnie wymiar nie tylko poetycki
Yang Lian: Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta ma dla mnie wymiar nie tylko poetyckiFoto: Facebook/Fundacja im. Zbigniewa Herberta
  • Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w 2024 roku został chiński poeta Yang Lian.
  • Nagroda ma na celu wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta.
  • Yang Lian powiedział w audycji, że nagroda nie ma dla niego tylko wymiaru poetyckiego.

"Jego poezja jest bliska Herbertowskiemu rozumieniu sztuki poprzez twórcze nawiązania do tradycji i nieustanny dialog z dawną poezją" - czytamy w uzasadnieniu przyznania chińskiemu poecie tego wyróżnienia. Na pozostanie na Zachodzie zdecydował się po masakrze na placu Tiananmen, wtedy jego książki znalazły się na czarnej liście, a część już wydrukowanych zniszczono. Ale już wcześniej doświadczał represji związanych z rewolucją kulturalną, a w swoich wierszach w grupie tzw. mglistych poetów wymykał się językowi komunistycznej propagandy.

Radość z nagrody

Yang Lian po wiadomości o otrzymaniu nagrody zaczął tańczyć ze swoją żoną. Zapytany o to, powiedział, że było to spontaniczne. - To był śmieszny taniec dyskotekowy. Byliśmy akurat na ulicy. Nie mogliśmy sobie pozwolić na zatańczenie tradycyjnego chińskiego tańca i po prostu wyraziliśmy w ten sposób swoją radość - powiedział.

- Nie tylko ucieszyłem się, ale byłem świadomy, jak ważna jest to nagroda. Uważam bowiem, że zdobycie nagrody poetyckiej w Polsce stawia mnie niejako w środku świata. W miejscu, na które zwrócone są oczy świata - podkreślił.

Czytaj także:

Waga Nagrody im. Zbigniewa Herberta

Gość Polskiego Radia zdradził, że rozumie sytuację w naszym regionie. - Jako chiński poeta wydaje mi się, że rozumiem sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę oraz to, jak bardzo Polska wspiera Ukrainę - powiedział.

Zaznaczył także, że nasz kraj jest wyjątkowym miejscem. - Polska wspiera także takich jak ja. Ludzi, którzy wychowali się w Chinach i cierpieli z rąk dyktatury komunistycznej. Dla mnie zdobycie tej nagrody było czymś więcej. Nie miało tylko wymiaru poetyckiego - podkreślił.

Poezja Herberta

Poeta, zapytany o twórczość Zbigniewa Herberta, stwierdził, że "każdy znaczący poeta przepisuje tradycje po swojemu". - Samo naśladowanie i powielanie tradycji jest wyrazem bezradności i niczego nie daje. Nie służy myśleniu - powiedział.

- Myślę, że Zbigniew Herbert bardzo dobrze rozumiał, na czym polega energia leżąca u podstaw tradycji poetyckiej jak i wszystkich tradycji kultury - dodał.

Członkowie jury o poezji Yang Liana

Michael Krüger powiedział, że chińskiego poetę wyróżnia m.in. to, że zdołał poznać wiele kultur. - To bardzo przyjacielski i otwarty człowiek, który bardzo dużo wie o literaturze. Dużo czasu spędził w Australii, długo mieszkał w Wielkiej Brytanii, we Włoszech. Teraz od 10 lat jest w Niemczech (…) Według mnie jest jednym z najbardziej obytych i wykształconych pisarzy spośród tych, których spotkałem - powiedział.

Krystyna Dąbrowska zwróciła uwagę, że ta nagroda pozwoli wielu czytelnikom na spotkanie z chińskim poetą. - Poezja Yang Liana jest poezją totalną. Taka międzynarodowa nagroda może wprowadzić czyjś głos. Zrobić coś dobrego dla poety nieznanego w danym kraju, ale i dla czytelników, którzy mogą poznać coś nowego - oceniła.


Posłuchaj
29:58 ROZMOWA Z YANG LIENEM _ LAUREATEM NAGRODY HERBERTA_26873051_2024-05-27T10-08-10.400.1237.mp3 Yang Lian, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w 2024 roku - rozmowa Doroty Gacek (Strefa literatury/Dwójka)

 

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Yang Lian (laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta), Krystyna Dąbrowska i Michael Krüger (członkowie jury Nagrody im. Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 24.05.2024

Godz. emisji: 21.30

dz/mgc/kormp

Czytaj także

Yang Lian laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Kim jest zwycięzca?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 18:12
Yang Lian został ogłoszony laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. To wyróżnienie, od kilkunastu lat, przyznawane jest przez międzynarodowe jury na polu literatury światowej, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yang Lian laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta. "To poeta o niesłychanej wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 19:30
- Do Yanga Liana trzeba podejść z pełną otwartością i gotowością na przygodę, co wydaje mi się wielką zaletą. Z jednej strony ta poezja jest pełna intuicyjnych połączeń obrazów, a z drugiej ostro społeczna. To są wiersze w jakiś nieoczywisty sposób polityczne przeciwko chińskiemu reżimowi. Ale również wiersze dotyczące pandemii, wojny na Ukrainie. On bardzo żywo komentuje wydarzenia, ale to nie jest publicystyka, to coś dużo bardziej subtelnego - stwierdziła Krystyna Dąbrowska, jurorka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń