Redakcja Polska

Chiński poeta Yang Lian laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta

25.05.2024 11:41
O zadawaniu pytań jako jedynej tradycji istniejącej w poezji mówił w warszawskim Teatrze Polskim chiński poeta Yang Lian, który odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2024. Poeta mówił między innymi o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ta kazała mu pytać w swojej twórczości, kto płacze z powodu tej inwazji. Odpowiadał, że Puszkin i Cwietajewa. Yang Lian dziękował też za przyznaną nagrodę.
Audio
  • Rozmowa z Marią Dzieduszycką, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta
Chiński poeta Yang Lian został tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych żyjących chińskich poetów
Chiński poeta Yang Lian został tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych żyjących chińskich poetówarch. prywatne autora

"Dziękuję panu Herbertowi oraz wszystkim przyjaciołom, którzy tutaj są. Myślę, że jest to wspaniała okazja dla mnie, ale również dla całej poezji chińskiej, aby spotkać się z państwem. Poezja jest miejscem, w którym spotykają się życie oraz różne języki" - mówił.

W reakcji na atak Rosji na Ukrainę powstał wiersz "Studium zła", który Yang Lian odczytał w ojczystym języku. "Biały śnieg też może być szatańskim moździerzem, który rozciera w proch tyle umierań w jednym życiu. Tyle duchów wyzioniętych w każdym z tych umierań. Łzy Puszina. Łzy Cwietajewej".

Yang Lian urodził się w Szwajcarii, ale bardzo szybko wrócił jako dziecko z rodziną do Chin. Był najpierw ofiarą Chińskiej Rewolucji Kulturalnej, a po krwawym stłumieniu protestów na placu Tian’anmen w 1989 roku musiał zostać za granicą. Za bycie przeciwnikiem reżimu, bezkompromisowym i godzącym się na to, że za postawę etyczną można zapłacić na przykład zakazem druku albo represjami, został doceniony przez jurorów przyznających Międzynarodową Nagrodę imienia Zbigniewa Herberta. Jurorzy podkreślili też, że poezja Yang Liana bliska jest Herbertowskiemu rozumieniu sztuki poprzez twórcze nawiązania do tradycji i nieustanny dialog z dawną poezją.

Yang Lian wielokrotnie był nagradzany, ostatnio otrzymał English PEN Award. Jego wiersze na polski tłumaczyli Joanna Krenz oraz Grzegorz Murzewicz.

Międzynarodowa Nagroda Literacka imienia Zbigniewa Herberta to wyróżnienie przyznawane od 2013 roku na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Jej laureatami byli dotąd William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol, Durs Grünbein, Yusef Komunyakaa, Marianna Kijanowska oraz Tomas Venclova.

Z Marią Dzieduszycką, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, rozmawia Ewa Plisiecka.


IAR/ho


Wystartowała druga edycja ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta

21.05.2024 11:00
Ogólnopolska kampania "#TataTeżCzyta" to proczytelnicza inicjatywa Fundacji Powszechnego Czytania oraz Wydawnictwa Tatarak, skierowana do mężczyzn, przede wszystkim do ojców. Jej głównym celem jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów, do czytania dzieciom.

„Krąg romantyczny”. Międzynarodowa konferencja poświęcona bohaterom romantyzmu

21.05.2024 14:06
Druga część konferencji współorganizowanej przez Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 22–24 maja 2024 roku w Warszawie i Żelazowej Woli. 

„Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” – wystawa Fundacji Archeologia Fotografii

22.05.2024 19:43
Jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu? To pytanie, na które próbują odpowiedzieć autorzy wystawy. Ekspozycja przywołuje zdjęcia polskich artystów, którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje.

W Warszawie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki

23.05.2024 17:53
Tysiąc autorów można spotkać podczas rozpoczętych w czwartek Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad prezentują się wystawcy z Polski i zagranicy, a gościem honorowym są Włochy.