REKLAMA

Portret Lucjana Rydla

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 20:02
Dokładnie 8 kwietnia przypadła 100. rocznica śmierci Lucjana Rydla - postaci zapisanej w powszechnej pamięci przede wszystkim jako pierwowzór Pana Młodego z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Unuchko Veronika/Shutterstock.com

Jednak nawet poszerzenie tego spojrzenia o uczestnictwo w cyganerii bronowickiej czy pisanie parnasistowskich wierszy nie odda sprawiedliwości tej wielobarwnej i znaczącej w swoich czasach postaci.

Z prof. Marią Olszewską, dr Agnieszką Kozłowską, prof. Janem Rydlem i prof. Franciszkiem Ziejką rozmawialiśmy w Dwójce o środowisku, które ukształtowało Rydla-artystę i Rydla-intelektualistę, a także środowisku, które sam kształtował jako artysta i działacz.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Anna SieradzanKatarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 8.04.2018

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

Pogoda, katastrofy i zwierzęta. Romantyzm z innej strony

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:00
- Te książki pokazują bardziej przywiązanie do życia, a nie do wielkich idei czy narracji – mówił dr Grzegorz Marzec o serii "Nowa Biblioteka Romantyczna" wydawanej przez Instytut Badań Literackich PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czechowicz nie mówi normalnie, tylko w sposób magiczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 08:00
- Trzeba pamiętać, ze w centrum tej twórczości tkwi siedem niewielkich tomików, w których rozwija się jedyny w swoim rodzaju świat – przypominał prof. Andrzej Zieniewicz w Dwójkowej audycji o wielorodzajowym dorobku znakomitego lubelskiego poety.
rozwiń zwiń