REKLAMA

W świecie książek Marek Bieńczyk ożywia zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 19:00
– Gdy pisałem te teksty, miałem wrażenie, że moi bohaterowie dostają dodatkowy dar do życia – mówił Marek Bieńczyk o swojej książce "Jabłko Olgi, stopy Dawida".
Audio
  • Marek Bieńczyk opowiada o swojej książce "Jabłko Olgi, stopy Dawida" (Dwukropek/Dwójka)
Marek Bieńczyk
Marek BieńczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dawid był realną osobą. Zmarł niedawno w wieku blisko stu lat. Olga to także odwzorowanie konkretnej kobiety. Jest jeszcze Gruba, której postać odsyła do matki Marka Bieńczyka. – Mimo ciężaru dosłowności i dramatycznej rzeczywistości postacie te zostają wciągnięte w świat książek. Z kolei bohaterowie książkowi, jak Proust czy figury z dzieł Niziurskiego, stają się tu niejako postaciami realnymi – opowiadał autor.

W zbiorze "Jabłko Olgi, stopy Dawida" prawda nieustannie przenika się ze zmyśleniem, esej z opowiadaniem lub wspomnieniem. – Mam ambicję, by łączyć różne wypowiedzi w jedną opowieść o egzystencji – powiedział Marek Bieńczyk, w którego książce spotkamy także piłkarza Zinedine'a Zidane'a, który słynnym uderzeniem Materazziego wyraża swoją niezgodę na śmierć, oraz przebranego za ufoludka tancerza, chcącego zwrócić na siebie uwagę Madonny.

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący:
Andrzej Franaszek
Goście:
Marek Bieńczyk (prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz)
Data emisji:
5.03.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Czytaj także

Twardoch: żyje się lepiej, myśląc o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Nie dostrzegam niczego, czego należałoby się bać we własnej śmierci. Wiele rzeczy przeraża mnie bardziej - powiedział autor wydanej właśnie powieści "Drach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze spotkanie dla polskiej kultury XX w.?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:00
- W Maisons-Laffitte Giedroyc i Czapski stworzyli jedyną alternatywę dla polskiej inteligencji na 50 lat - mówiła Magdalena Grochowska, autorka książek o dwóch wybitnych postaciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O radiu pisano już w siedemnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 21:00
– Francis Bacon wyobrażał sobie, że głos będzie podróżował w skrzynce, a po jej otwarciu będzie go można wysłuchać – mówił prof. Jerzy Limon, autor książki "Młot na poetów albo kronika ściętych głów".
rozwiń zwiń