REKLAMA

Dla kogo nagroda im. Jana Długosza?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
- Każdy z jurorów konkursu kieruje się własnymi kryteriami, ale wszyscy są zgodni, że muszą to być książki, które z najwyższym profesjonalizmem próbują rozwiązać jakiś istotny problem. Powinny też dotyczyć spraw istotnych dla współczesności - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
Audio
  • Nominowani do Nagrody im. Jana Długosza (Strefa literatury/Dwójka)
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjneFoto: pixabay/Hermann

W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o nagrodzie promującej szeroko pojętą humanistykę, której wręczenie odbędzie się 25 października podczas Krakowskich Targów Książki. Ideą konkursu jest popularyzowanie książek naukowych, wnoszących znaczący wkład w rozwój polskiej i międzynarodowej kultury oraz nauki.

- Nauki humanistyczne pozwalają rozumieć otaczający nas świat i towarzyszące nam wydarzenia. Aspekt rozumienia współczesnej rzeczywistości to jedno z ważnych kryteriów, jakie przyświecają jurorom konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza. Chodzi też o wagę tematu, którego dotyczy oceniana przez nich publikacja - stwierdził prof. Leszek Polony.

W jury konkursu zasiadają przedstawiciele świata nauki i kultury pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Stróżewskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spośród nadesłanych 64. książek jurorzy wybrali dziesięć tytułów, które biorą udział w finałowej rywalizacji. W audycji zaprezentowaliśmy wszystkie nominowane do nagrody publikacje.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Ryszard Nycz i prof. Leszek Polony (członkowie kapituły Nagrody im. Jana Długosza)

Data emisji: 21.10.2018

Godzina emisji: 20.00

mko/pg

Czytaj także

Jerzy Kamil Weintraub - poeta w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:27
Bliski przyjaciel i pierwszy wydawca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, szwagier Oli Watowej, tłumacz Rilkego i Pasternaka. Kim był - dziś prawie zapomniany - Jerzy Kamil Weintraub?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz: nie wiem, czy Andrzej Bursa nie wybrałby prozy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:27
- "Zabicie ciotki" jest utworem tak wybitnym, że gdyby ukazało się za jego życia, kto wie, czy recenzje nie skłoniłyby go do tego, żeby może tym się zajął - mówił w Dwójce autor wydanego właśnie opracowania "Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie".
rozwiń zwiń