Dang Thai Son: Chopina usłyszałem po raz pierwszy w górach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 11:00
W cyklu "Portrety jurorów Konkursu Chopinowskiego" przedstawiliśmy sylwetkę i dokonania laureata pianistycznych zmagań z 1980 roku.
Audio
  • Sylwetka Dang Thai Sona, jurora XVII Konkursu Chopinowskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Dang Thai Son urodził się w 1958 r. w Hanoi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod okiem matki, następnie kontynuował studia z Vladimirem Natansonem i Dmitrim Bashkirovem w Konserwatorium Moskiewskim
Dang Thai Son urodził się w 1958 r. w Hanoi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod okiem matki, następnie kontynuował studia z Vladimirem Natansonem i Dmitrim Bashkirovem w Konserwatorium MoskiewskimFoto: Jason Taellious/flickr/cc

- Moje dzieciństwo przypadło na czas wojny w Wietnamie. Zostałem więc ewakuowany wraz z rodziną w góry - wspominał znakomity pianista. - Pierwszy kontakt z muzyką miałem, jako siedmiolatek, dzięki mojej matce. Słuchanie nokturnów czy mazurków wśród wieczornej górskiej ciszy to było niezwykłe doświadczenie. Choć bardzo długo nie kształtowałem techniki pianistycznej, rozwijałem od najmłodszych lat swoją wrażliwość - wyjaśnił.

Kolejnymi etapami w karierze Dang Thai Sona były Chopinowskie partytury i nagrania przywiezione przez jego matkę z Polski, studia w Konserwatorium Moskiewskim oraz wymarzony Konkurs Chopinowski, na który dostał się dzięki... swojemu pochodzeniu.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Klaudia Baranowska i Róża Światczyńska

Goście: Dang Thai Son (pianista), Stanisław Leszczyński (teoretyk muzyki)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 21.45

W jury XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, któremu przewodzi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, obok zwycięzców i laureatów głównych nagród poprzednich edycji Konkursu (m.in. Marthy Argerich, Adama Harasiewicza, Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Yundi Li, Piotra Palecznego, Ewy Pobłockiej,Janusza Olejniczaka) zasiądą także uznani koncertujący pianiści i znakomici pedagodzy.

mm/ei

Czytaj także

Martha Argerich: wiek przynosi kompleksy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 12:00
- Gra na fortepianie zmienia się jak ciało... Z czasem coraz mniej jest w niej świeżości - zdradziła słuchaczom Dwójki jedna z najwybitniejszych pianistek naszych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Olejniczak: muzyka polega na opowiadaniu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 15:00
- Ocenianie gry innych pianistów jest dużo łatwiejsze niż granie samemu. Lepiej słuchać i oceniać przez 12 godzin niż wyjść na estradę na pół godziny - mówił juror Konkursu Chopinowskiego Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Świtała: nie róbcie z Chopina towaru!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 09:00
- Polscy pianiści nie muszą być chopinistami. Nie warto grać tej muzyki na siłę, nawet jeśli to trampolina do kariery - przestrzegał juror Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paleczny. "Gdy gra, czuję w powietrzu elektryczność"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
- Ta pianistyka jest nieprawdopodobnie energetyczna, wyrazista, mocna – mówiła o Piotrze Palecznym, zdobywcy III miejsca na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, prof. Alicja Paleta-Bugaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Nie myj rąk w śniegu!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 15:00
- Większość konkursów nie wypadła dla mnie pomyślnie. Ale dzięki temu dużo się nauczyłem i mogłem tę wiedzę przekazać studentom - mówił prof. Andrzej Jasiński, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń