Zwycięska opowieść o pokonywaniu siebie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 15:28
W rozstrzygniętym właśnie XVIII Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory zwyciężył Bartosz Panek z Programu 2 Polskiego Radia za reportaż "Mocarze, wadliwe egzemplarze”, przejmującą historię o przekraczaniu granic.
Audio
Piotr Pogon, pacjent onkologiczny po resekcji płuca, oraz niewidomy dziennikarz i informatyk Łukasz Żelechowski podczas konferencji prasowej z udziałem niepełnosprawnych uczestników wyprawy Richter Expedition - Aconcagua 2011.
Piotr Pogon, pacjent onkologiczny po resekcji płuca, oraz niewidomy dziennikarz i informatyk Łukasz Żelechowski podczas konferencji prasowej z udziałem niepełnosprawnych uczestników wyprawy Richter Expedition - Aconcagua 2011. Foto: PAP/Paweł Kula

– Temat sam przyszedł. Pomyślałem, że w tej historii jest dużo dźwięków i dużo emocji, że warto spotkać się z jej bohaterami – opowiadał Bartosz Panek o tym, jak doszło do powstania reportażu "Mocarze, wadliwe egzemplarze". Historia, o której wspominał, dotyczy niezwykłej wyprawy niepełnosprawnych wspinaczy, Łukasza Żelichowskiego i Piotra Pogona, na najwyższy szczyt Andów: Aconcaguę. Dziennikarz Dwójki został wyróżniony, jak mówił juror Konkursu Wojciech Markiewicz, ‘’za żywą, dobrze skonstruowaną opowieść o przekraczaniu barier fizycznych, pokonywaniu barier psychicznych, pokonywaniu samego siebie”.
Grand Prix Prezesa Polskiego Radia zdobył Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za dokument pt. "Przypadek Edwarda Margola", zaś Grand Prix KRRiT przyznano Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim , autorom reportażu "Nic się nie stało” , za ukazanie człowieka wciągniętego w tryby wymiaru sprawiedliwości, co bezpowrotnie zniszczyło jego psychikę i więzi rodzinne. Zobacz więcej
Relację z wręczenia nagród najlepszym reportażystom radiowym wysłuchaliśmy w Dwójkowych "Opowieściach po zmroku". Znaczna część audycji poświęcona została również tegorocznemu festiwalowi mediów "Prix Europa", który wyróżnia najlepsze produkcje telewizyjne, radiowe oraz internetowe. Justyna Piernik (której audycja "Wszystko o moim ojcu. Portret Zdzisława Piernika", nominowana w kategorii "audycje o muzyce", znalazła się w gronie najwyżej ocenionych) oraz Katarzyna Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu PR i Małgorzata Szymankiewicz z Teatru PR wspominały swój pobyt na berlińskim festiwalu, opowiadały o wyróżnionych audycjach, omawiały to, co – patrząc przez pryzmat festiwalowych propozycji – dzieje się dziś w dziedzinie radiowego dokumentu. Wysłuchaliśmy również rozmów z autorami nagrodzonych audycji, m.in. z Franziską Dorau, twórczynią austriackiego dokumentu "Wakacje od życia" (zwycięstwo w kategorii "dokument radiowy").

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prix Europa dla "Ciał obcych"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 18:44
"Ciała obce" Julii Holewińskiej w reżyserii Pawła Wodzińskiego zdobyły 3. miejsce w konkursie na festiwalu europejskich nadawców publicznych Prix Europa w kategorii "radio drama".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportażyści nagrodzeni. Bo oni "są jak żubry"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 08:03
Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Mariusz Kamiński z Radia Lublin oraz Bartosz Panek z radiowej Dwójki – to najlepsi reportażyści nagrodzeni w konkursach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsi radiowi reportażyści i dokumentaliści nagrodzeni!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 21:28
Rozstrzygnięto radiowe konkursy o Grand Prix KRRiT, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz stypendialny im. Jacka Stwory Najważniejsze laury zdobyli: Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Mariusz Kamiński z Radia Lublin oraz Bartosz Panek z radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowe konkursy i festiwale

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 16:00
Relacja z Festiwalu Mediów Prix Europa w Berlinie, a także z przebiegu polskich konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu
rozwiń zwiń