Jak dobrać muzykę do potraw?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 19:00
Badania pokazują, że poprzez muzykę nie tylko budujemy klimat wokół jedzenia, ale też wpływamy na smak, tempo spożywania i cenę zamawianych potraw.
Audio
  • Jak dobrać muzykę do potraw? (Droga przez mąkę/Dwójka)
Część badaczy doszła do wniosku, że im muzyka jest bardziej wyrafinowana, tym większa, szansa, że klienci są skłonni zamówić droższe
Część badaczy doszła do wniosku, że im muzyka jest bardziej wyrafinowana, tym większa, szansa, że klienci są skłonni zamówić droższeFoto: Pixabay/llambrano

Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że im jest głośniej, tym pokarmy odczuwamy jako mniej słodkie i słone. - Badania zaczęły się od informacji, że ludzie w samolotach często narzekają na jedzenie - opowiadał Paweł Brylski, autor bloga NoKuchWa (Nowa Kuchnia Warszawska). - Ustalono, że w czasie lotu pasażerowie częściej wybierają sok pomidorowy, to naprowadziło badaczy na wniosek, że jednostajny hałas stępia smak słony i słodki, a nie ma wpływu na smak umami - wyjaśniał.

W audycji wyjaśnialiśmy, dlaczego cisza może mieć zbawienny wpływ na satysfakcję z jedzenia, ale też podawaliśmy sprawdzony muzyczny sposób, dzięki któremu potrawa wydaje się bardziej świeża.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Paweł Brylski, autor bloga NoKuchWa (Nowa Kuchnia Warszawskia)

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/gs

Czytaj także

"Białe wino nie krzyczy do nas tak głośno"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 12:00
- Jego urok nie jest tak oczywisty jak wina czerwonego - mówił Paweł Gąsiorek, autor książki "Dobre klimaty" poświęconej winu i jego związkom z codziennością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły przeprowadzają się do wielkich miast

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 16:00
– Główną ideą naszej działalności jest dawanie pszczołom nowego miejsca do życia – mówił Kamil Baj z Pszczelarium, zdradzając tajniki miejskiego pszczelarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyglądać chudo to wyglądać źle?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 13:00
- Przecież kiedyś mówiło się, że ktoś jest "słusznej sylwetki". A ludzie szczupli byli pozbawieni majestatu - argumentował ekspert kulinarny Zbigniew Kmieć. Czy duża masa może być zdrowa? O to pytaliśmy na Pikniku Naukowym.
rozwiń zwiń