"Hamburger nie może zejść z kulinarnej sceny"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 15:17
- Powodem, dla którego warto czasem zjeść bułkę z mięsem jest urozmaicenie jadłospisu. To może być dobre i zdrowe jedzenie jeśli tylko użyjemy do jego przygotowania zdrowych produktów – mówił w Dwójce Paweł Łukasik.
Audio
  • Wędrujące jadłodajnie czyli fenomen food tracków (Droga przez mąkę/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shuttertstock/I MAKE PHOTO 17

pizza_free_1200.jpg
Pizza, czyli rewolucja w kuchni pod strzechą

Wiosenna pogoda sprzyja korzystaniu z food tracków. O przyczynach ich popularności rozmawialiśmy ze współautorem książki "Burgerdream". Pozycja ta została przygotowana przez "Streat Slow Food" (Darek Miszczyk i Grzegorz Kubarek) czyli food truck nawiązujący do amerykańskiej tradycji mobilnych kuchni oraz blog kulinarny "Gotowanie z Pasją" (Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz).

- Hamburger jest ciekawym elementem jadłospisu, ponieważ można go serwować z masą dodatków i sosów, które z bułki i mięsa czynią różne potrawy. To nie jest danie dietetyczne, ale może być jak najbardziej zdrowe - przekonywał Paweł Łukasik.

Hamburger nie tylko wszedł na stałe do kulinarnej historii, ale stał się także ikoną popkultury. Pojawiał się w wielu filmach, wystarczy wspomnieć kultowy już dzisiaj „Pulp Fiction” i słynny dialog z tego filmu o ćwierćfunciaku z serem. Śpiewano też o nim piosenki. Jak powstał i dlaczego nosi taką a nie inną nazwę? Czy jego kolebką jest Ameryka, gdzie jest wręcz ikoną amerykańskiego stylu życia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Paweł Łukasik (współautor książki "Burgerdream")

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 12.00 

bch/mko


Czytaj także

Kuchnia wietnamska. "Sajgonki wymyślono w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 15:00
- Nazwę "sajgonki" pod koniec lat 80. zaproponował nasz kolega Wietnamczyk, studiujący w Polsce, który bardzo dobrze mówił po polsku. Zapisał ją na kartce i się upowszechniła w kolejnych restauracjach - opowiadał w Dwójce Ngo Van Tuong, popularyzator kuchni wietnamskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pizza, czyli rewolucja w kuchni pod strzechą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 12:38
- Myhrvold wywołał ferment, który przyniósł efekt będący dziś dla nas czymś oczywistym. To on wylansował używanie arkusza blachy w domowej kuchni jako podkładu do pieczenia pizzy. Przedtem był to kamień – mówił w Dwójce Grzegorz Łucki.
rozwiń zwiń