Tomasz Prange-Barczyński na kulinarnych szlakach Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 13:00
"Riesling i tapasy. O niezwykłych połączeniach jedzenia i wina na szlakach Europy" - taki tytuł nosi najnowsza książka Tomasza Prange-Barczyńskiego, dziennikarza i znawcy win. Autor był gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę".
Tomasz Prange-Barczyński
Tomasz Prange-BarczyńskiFoto: PR2

Tradycyjne kraje winiarskie - takie jak Włochy czy Francja - ale też Grecja, Niemcy czy Bałkany. Silvanery ze szparagami, weneckie cicchetti popijane prosecco, pieczona ośmiornica z pét-natami w małej winiarskiej piwniczce na Morawach. Opowieść o uniesieniach w winiarniach, restauracjach, tawernach, a niekiedy prostych barach.

Gościem audycji był Tomasz Prange-Barczyński, który opowiadał o swojej nowej książce - "Riesling i tapasy. O niezwykłych połączeniach jedzenia i wina na szlakach Europy".

Posłuchaj
28:49 2023_12_10 12_30_18_PR2_Droga_przez_make.mp3 Tomasz Prange-Barczyński na kulinarnych szlakach Europy (Droga przez mąkę/Dwójka) 

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor audycji Łukasz Modelski omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Pojawiają się również recenzje książek kucharskich, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zaś wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór pasujący do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w danym odcinku cyklu. Emisja w każdą niedzielę, tylko na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 10.12.2023

Godz. emisji: 12.30

pg/ans

Czytaj także

Winna Polska

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 12:16
Ponad 330 winnic z całej Polski. Przekrojowe omówienie regionów winiarskich, odmian winorośli, najnowszych trendów w polskim winiarstwie. Tak w skrócie można opisać przewodnik turystyczny "Polskie wina 2021".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy. 111 przygód Renaty Pawłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 19:24
Renata Pawłowska sama przyznaje, że to nie jest „przewodnik z opisem zabytków i listą muzeów, to dziennik podróżnika”. Ponad 25 lat mieszka we Włoszech i przybliża Polakom włoskie smaki, miejsca i ciekawostki. Pasjonatka życia oraz podróży, uwielbia dobre jedzenie i od lat dzieli się swoimi spostrzeżeniami na blogu „Kalejdoskop Renaty”. Właśnie wydała swoją debiutancką książkę „Włochy. 111 przygód”.
rozwiń zwiń