Koncert Hańby! w Dwójce. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 16:00
W Studiu PR im. Władysława Szpilmana odbyła się koncertowa premiera debiutanckiego albumu zespołu odwołującego się w muzyce do burzliwych czasów II Rzeczypospolitej.
Hańba na Muzycznej Scenie Tradycji
Hańba! na Muzycznej Scenie TradycjiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Płyta Hańby! nagrywana była w studiu S4 Polskiego Radia przez Wojtka Przybylskiego, realizatora, który od początku pracował z nami podczas koncertów z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji". Ciężka choroba i śmierć Wojtka sprawiły, że pracę przy albumie dokończył Jacek Gładkowski i wywiązał się z tego zadania znakomicie.

Autorami oprawy graficznej albumu są Michał Sitkiewicz i Gabriela Szewczyk (BK Production), artyści tworzący projekt collodion.pl. Fotografie, wykonane w szlachetnej technice mokrego kolodionu, powstały między innymi w więzieniu Świętego Michała (obecnym Muzeum Archeologicznym) w Krakowie. Całość nawiązuje do dawnych "albumów przestępców". Wydawcą albumu jest Antena Krzyku, którą w przedsięwzięciu wspiera Karoryfer Lecolds.

Hańba! wystąpiła w Dwójce w składzie:

Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Wiesław Król - akordeon
Ignacy Woland - tuba, śpiew
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew

Płytę patronatem medialnym objęli: Program Drugi Polskiego Radia, TVP Kultura oraz portal TegoSłucham.pl.

***

W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać...

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa "Hańba!" jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów sanacji i jej imperialistycznych zapędów.

Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej literackim okresie w historii Polski.

Hańba! występowała już m.in. na OFF Festiwalu (2015), 36. Euroradio Folk Festival - EtnoKraków (2015), Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" (2015), Visegard Wave w Czeremsze (2014) czy Skrzyżowaniu Kultur - Sounds Like Poland (2014), a także w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (2014) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (2015). W sierpniu 2015 roku koncert orkiestry zbuntowanej na ulicach katowickiego Nikiszowca został zarejestrowany przez amerykańską rozgłośnię KEXP.

bch/mc

Czytaj także

Zobacz Kapelę Maliszów na Muzycznej Scenie Tradycji!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 06:00
15 listopada w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpili laureaci drugiej nagrody festiwalu Nowa Tradycja 2014.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 20:00
Zapraszamy do oglądania wideo z koncertu kolędowego, który odbył się w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń