X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Buda Folk Band na "Muzycznej Scenie Tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:00
Zapraszamy do obejrzenia koncertu jednego z najważniejszych obecnie zespołów na węgierskiej scenie muzyki folk.
Audio
  • Soma Salamon o Buda Folk Band i węgierskiej muzyce ludowej. Rozmawia Klaudia Baranowska (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Buda Folk Band
Buda Folk BandFoto: materiały prasowe


Buda Folk Band powstał w 2007 roku. Chociaż jego członkowie pochodzą z miasta, to od dzieciństwa mieli żywy kontakt z muzyką tradycyjną. Ich rodzice i nauczyciele byli pokoleniem, które zainicjowało działalność táncházów - węgierskich domów tańca. Muzycy zespołu poszli w ich ślady, doskonaląc swój warsztat poprzez naukę u tradycyjnych węgierskich, siedmiogrodzkich i transylwańskich mistrzów.

Muzyka zespołu Buda Folk Band to spontaniczny, energetyczny, ale czasem i liryczny węgierski folklor, który nie broni się przed zewnętrznymi wpływami, uosabiając żywą i wciąż zmieniającą się naturę tradycji. Podróże i poszukiwania muzyków doprowadziły ich do znalezienia własnego, perfekcyjnie dopracowanego brzmienia. Przypominają w tym też swoich mistrzów, słynny zespół Muzsikás.

Chociaż ich muzyka pochodzi ze wsi, jest entuzjastycznie odbierana również przez publiczność w miastach. Grana jest na najpopularniejszych instrumentach używanych na Węgrzech i w sąsiednich regionach. Członkowie zespołu podkreślają też, że znakomicie nadaje się do tańca, co stanowiło jej pierwotną funkcję.

Zespół Buda Folk Band koncertował w całej Europie, a najczęściej grywa w ojczystych Węgrzech. Został entuzjastycznie przyjęty podczas ubiegłorocznych targów muzyki świata Womex 2015. Do tej pory wydali trzy płyty CD: Sűrű Vándor (2011), Magyar Világi Népze (2013) i Own Collection Work (2015). Ich ubiegłoroczny koncert na Festiwalu Etnokraków/Rozstaje był retransmitowany przez Dwójkę.

Zespół wystąpił w składzie:

  • Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew
  • Andor Maruzsenszki – skrzypce
  • Márton Éri – altówka
  • Gerő Szabó Csobán – kontrabas
  • Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew
  • Soma Salamon – akordeon, flet

Gościnnie:

  • Anna Márczi – śpiew

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Anna Szewczuk

Data emisji: 6.11.2016

Godzina emisji: 19.00

mc/jp/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 08:00
Zespół wystąpił na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji". Podczas koncertu zabrzmiały utwory z płyty "Umówmy się na dziś". Z artystami rozmawialiśmy o ich fascynacji polską muzyką przedwojenną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert kobiet muzykantek. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 06:00
Główną bohaterką "Muzycznej Sceny Tradycji" była skrzypaczka Katarzyna Zedel. Artystka jest uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego: m.in. Jana Gacy, Jana Fokta i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa, Zbigniewa.
rozwiń zwiń