Buda Folk Band na "Muzycznej Scenie Tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:00
Zapraszamy do obejrzenia koncertu jednego z najważniejszych obecnie zespołów na węgierskiej scenie muzyki folk.
Audio
  • Soma Salamon o Buda Folk Band i węgierskiej muzyce ludowej. Rozmawia Klaudia Baranowska (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Buda Folk Band
Buda Folk BandFoto: materiały prasowe


Buda Folk Band powstał w 2007 roku. Chociaż jego członkowie pochodzą z miasta, to od dzieciństwa mieli żywy kontakt z muzyką tradycyjną. Ich rodzice i nauczyciele byli pokoleniem, które zainicjowało działalność táncházów - węgierskich domów tańca. Muzycy zespołu poszli w ich ślady, doskonaląc swój warsztat poprzez naukę u tradycyjnych węgierskich, siedmiogrodzkich i transylwańskich mistrzów.

Muzyka zespołu Buda Folk Band to spontaniczny, energetyczny, ale czasem i liryczny węgierski folklor, który nie broni się przed zewnętrznymi wpływami, uosabiając żywą i wciąż zmieniającą się naturę tradycji. Podróże i poszukiwania muzyków doprowadziły ich do znalezienia własnego, perfekcyjnie dopracowanego brzmienia. Przypominają w tym też swoich mistrzów, słynny zespół Muzsikás.

Chociaż ich muzyka pochodzi ze wsi, jest entuzjastycznie odbierana również przez publiczność w miastach. Grana jest na najpopularniejszych instrumentach używanych na Węgrzech i w sąsiednich regionach. Członkowie zespołu podkreślają też, że znakomicie nadaje się do tańca, co stanowiło jej pierwotną funkcję.

Zespół Buda Folk Band koncertował w całej Europie, a najczęściej grywa w ojczystych Węgrzech. Został entuzjastycznie przyjęty podczas ubiegłorocznych targów muzyki świata Womex 2015. Do tej pory wydali trzy płyty CD: Sűrű Vándor (2011), Magyar Világi Népze (2013) i Own Collection Work (2015). Ich ubiegłoroczny koncert na Festiwalu Etnokraków/Rozstaje był retransmitowany przez Dwójkę.

Zespół wystąpił w składzie:

  • Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew
  • Andor Maruzsenszki – skrzypce
  • Márton Éri – altówka
  • Gerő Szabó Csobán – kontrabas
  • Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew
  • Soma Salamon – akordeon, flet

Gościnnie:

  • Anna Márczi – śpiew

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Anna Szewczuk

Data emisji: 6.11.2016

Godzina emisji: 19.00

mc/jp/mz

Czytaj także

Potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 08:00
Zespół wystąpił na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji". Podczas koncertu zabrzmiały utwory z płyty "Umówmy się na dziś". Z artystami rozmawialiśmy o ich fascynacji polską muzyką przedwojenną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert kobiet muzykantek. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 06:00
Główną bohaterką "Muzycznej Sceny Tradycji" była skrzypaczka Katarzyna Zedel. Artystka jest uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego: m.in. Jana Gacy, Jana Fokta i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa, Zbigniewa.
rozwiń zwiń