Szopka dla uchodźców na skraju Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 19:00
W samym centrum modnej stambulskiej dzielnicy Beyoglu stanęła niezwykła bożonarodzeniowa szopka - nawiązująca wprost do tragedii ludzi, którzy giną w drodze do Europy.
Audio
  • Szopka dla uchodźców na skraju Europy (Magazyn europejski/Dwójka)
Stambuł, zdjęcie ilustracyjne
Stambuł, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/falco/dom. publiczna

Opowiedział o niej polski franciszkanin brat Adam w rozmowie z Bartoszem Pankiem.

***

W 2015 roku Pilzno pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Położone 93 km na zachód od Pragi miasto zorganizowało z tej okazji kilkaset imprez najróżniejszych gatunków - od nowego cyrku, poprzez wystawy, koncerty, teatr, taniec, aż po projekty edukacyjne i duże imprezy w miejscach publicznych. Imprezy odbywają się na terenie całego miasta, w ośrodkach kultury i pod gołym niebem. Na gości czeka bogaty program - od teatru, poprzez muzykę, wystawy, architekturę, taniec, instalacje w miejscach publicznych, aż po projekty edukacyjne. O tym Justyna Piernik rozmawiała z Anną Radwan z Czeskiego Centrum w Warszawie.

***

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to instytucja kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Jej powstanie łączy się z 70. urodzinami Koziołka Matołka - bajkowej postaci stworzonej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. W minionym roku Centrum obchodziło 10-lecie istnienia i 5-lecie działalności w nowej siedzibie. Jak powstało i czemu służy Europejskie Centrum Bajki - Beacie Stylińskiej opowiedziała Dyrektor Centrum w Pacanowie Karolina Kępczyk.

***

A jakie tematy związane z UE poruszała europejska prasa pod koniec roku? O tym nasi korespondenci z Paryża i Londynu.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 15.00

mm/mc

Czytaj także

Przed Unią Europejską łączyły nas instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:36
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy o projekcie European Music Archeology poświęconym muzycznemu dziedzictwu Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrygenci powracają do źródeł europejskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 15:42
Dyrygenci orkiestr symfonicznych przekwalifikowani na chóralnych? To idea nowego projektu, który rozpoczął właśnie Holenderski Chór Kameralny.
rozwiń zwiń