X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyrygenci powracają do źródeł europejskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 15:42
Dyrygenci orkiestr symfonicznych przekwalifikowani na chóralnych? To idea nowego projektu, który rozpoczął właśnie Holenderski Chór Kameralny.
Audio
  • Dyrygenci powracają do źródeł europejskiej muzyki (Magazyn europejski/Dwójka)
Fragment ołtarza w katedrze św. Bawona w Gandawie. Malowidło pędzla Jana van Eycka
Fragment ołtarza w katedrze św. Bawona w Gandawie. Malowidło pędzla Jana van EyckaFoto: carulmare/wikimedia/CC BY SA 2.0

Zespół jest częścią ogólnoeuropejskiej sieci chóralnej Tenso. Inicjatywy jej członków są wspierane z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej. Dzięki tym pieniądzom holenderscy śpiewacy rozpoczynają nową serię koncertów zatytułowaną "Big To Basics". Zespół zaprasza światowej sławy dyrygentów symfonicznych, na co dzień zajmujących się prowadzeniem orkiestr, i skłania ich do powrotu do źródeł europejskiej muzyki klasycznej, czyli do polifonicznej muzyki wokalnej, a dokładniej - do prowadzenia koncertów chóralnych. Dla niektórych, tak jak dla pierwszego zaproszonego dyrygenta, będzie to podróż w daleką przeszłość. Pierwsze koncerty Holenderskiego Chóru Kameralnego w ramach projektu Big To Basics codziennie od 20 do 24 stycznia w Arnhem, Utrechcie, Amsterdamie i Hadze. Bilety są jeszcze dostępne na stronie nederlandskamerkoor.nl.

***

Ponad 350 projektów rewitalizacji historycznych budynków oraz wiele zupełnie nowych realizacji architektonicznych powstało, między innymi dzięki środkom z UE, w ostatnim piętnastoleciu w Polsce. Najciekawsze z nich prezentuje wydana właśnie książka "Form Follows Freedom. Architektura dla kultury w Polsce 2000+". Jak zmieniały się w tym czasie trendy? Zapytaliśmy o to Ewę Porębska - jedną z autorek publikacji.

***

Zrównoważone wykorzystanie zasobów przyrody i kultury - to główne priorytety programu "Interreg V-A Litwa-Polska", który z unijnego budżetu otrzyma ponad 50 mln euro. Program będzie wspierać zwiększenie mobilności siły roboczej między Litwą a Polską oraz zapewni współpracę w sektorach publicznym i obywatelskim na tym obszarze. Na Litwie projekt obejmuje regiony olicki, kowieński, mariampolski, tauroski i wileński (z wyjątkiem miasta Wilna), w Polsce regiony ełcki, suwalski i białostocki.

***

Napływ uchodźców - to najważniejszy tegoroczny problem, z którym boryka się UE. O krokach podejmowanych w celu jego rozwiązania tuż przed końcem roku opowiedzieli nasi korespondenci: Wojciech Szymański, Beata Kukiel-Vraila i Grzegorz Drymer.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejska Stolica Kultury. Monumentalne otwarcie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 16:00
1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów - tak zapowiada się ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum XX. Czartoryskich. Reaktywacja

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 17:25
W "Magazynie europejskim" opowiadaliśmy m.in. o renowacji siedziby jednej z najstarszych kolekcji sztuki w Polsce
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny jubileusz w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 15:00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało powołane do życia w 2005 roku, jako Narodowa Instytucja Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed Unią Europejską łączyły nas instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:36
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy o projekcie European Music Archeology poświęconym muzycznemu dziedzictwu Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powojenna tożsamość Pomorza Zachodniego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 16:53
W "Magazynie Europejskim" mówiliśmy o Muzeum "Centrum Dialogu Przełomy", które powstało na Placu Solidarności w Szczecinie.
rozwiń zwiń