Dyrygenci powracają do źródeł europejskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 15:42
Dyrygenci orkiestr symfonicznych przekwalifikowani na chóralnych? To idea nowego projektu, który rozpoczął właśnie Holenderski Chór Kameralny.
Audio
  • Dyrygenci powracają do źródeł europejskiej muzyki (Magazyn europejski/Dwójka)
Fragment ołtarza w katedrze św. Bawona w Gandawie. Malowidło pędzla Jana van Eycka
Fragment ołtarza w katedrze św. Bawona w Gandawie. Malowidło pędzla Jana van EyckaFoto: carulmare/wikimedia/CC BY SA 2.0

Zespół jest częścią ogólnoeuropejskiej sieci chóralnej Tenso. Inicjatywy jej członków są wspierane z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej. Dzięki tym pieniądzom holenderscy śpiewacy rozpoczynają nową serię koncertów zatytułowaną "Big To Basics". Zespół zaprasza światowej sławy dyrygentów symfonicznych, na co dzień zajmujących się prowadzeniem orkiestr, i skłania ich do powrotu do źródeł europejskiej muzyki klasycznej, czyli do polifonicznej muzyki wokalnej, a dokładniej - do prowadzenia koncertów chóralnych. Dla niektórych, tak jak dla pierwszego zaproszonego dyrygenta, będzie to podróż w daleką przeszłość. Pierwsze koncerty Holenderskiego Chóru Kameralnego w ramach projektu Big To Basics codziennie od 20 do 24 stycznia w Arnhem, Utrechcie, Amsterdamie i Hadze. Bilety są jeszcze dostępne na stronie nederlandskamerkoor.nl.

***

Ponad 350 projektów rewitalizacji historycznych budynków oraz wiele zupełnie nowych realizacji architektonicznych powstało, między innymi dzięki środkom z UE, w ostatnim piętnastoleciu w Polsce. Najciekawsze z nich prezentuje wydana właśnie książka "Form Follows Freedom. Architektura dla kultury w Polsce 2000+". Jak zmieniały się w tym czasie trendy? Zapytaliśmy o to Ewę Porębska - jedną z autorek publikacji.

***

Zrównoważone wykorzystanie zasobów przyrody i kultury - to główne priorytety programu "Interreg V-A Litwa-Polska", który z unijnego budżetu otrzyma ponad 50 mln euro. Program będzie wspierać zwiększenie mobilności siły roboczej między Litwą a Polską oraz zapewni współpracę w sektorach publicznym i obywatelskim na tym obszarze. Na Litwie projekt obejmuje regiony olicki, kowieński, mariampolski, tauroski i wileński (z wyjątkiem miasta Wilna), w Polsce regiony ełcki, suwalski i białostocki.

***

Napływ uchodźców - to najważniejszy tegoroczny problem, z którym boryka się UE. O krokach podejmowanych w celu jego rozwiązania tuż przed końcem roku opowiedzieli nasi korespondenci: Wojciech Szymański, Beata Kukiel-Vraila i Grzegorz Drymer.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejska Stolica Kultury. Monumentalne otwarcie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 16:00
1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów - tak zapowiada się ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum XX. Czartoryskich. Reaktywacja

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 17:25
W "Magazynie europejskim" opowiadaliśmy m.in. o renowacji siedziby jednej z najstarszych kolekcji sztuki w Polsce
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny jubileusz w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 15:00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało powołane do życia w 2005 roku, jako Narodowa Instytucja Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed Unią Europejską łączyły nas instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:36
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy o projekcie European Music Archeology poświęconym muzycznemu dziedzictwu Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powojenna tożsamość Pomorza Zachodniego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 16:53
W "Magazynie Europejskim" mówiliśmy o Muzeum "Centrum Dialogu Przełomy", które powstało na Placu Solidarności w Szczecinie.
rozwiń zwiń