Przed Unią Europejską łączyły nas instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:36
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy o projekcie European Music Archeology poświęconym muzycznemu dziedzictwu Europy.
Audio
  • Magazyn europejski: European Music Archeology, Content in motion i reedycja "Mein Kampf" (Dwójka)
Fragment obrazu Gabrila Metsu Piekarz dmący w róg
Fragment obrazu Gabriëla Metsu "Piekarz dmący w róg"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Zanim Europa stała się unią celną, gospodarczą i monetarną, zanim zaczęto mówić o historii muzyki, mieszkańców naszego kontynentu połączyły… instrumenty muzyczne. Podobne we wszystkich europejskich kulturach, są jednym z tych elementów, które umożliwiały porozumiewanie się bez słów, a współczesnym historykom pozwalają spojrzeć na tę epokę całościowo. To punkt wyjścia projektu European Music Archeology wspieranego przez środki z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej. Projekt składa się nie tylko z wystaw, badań i nagrań, zakłada również rekonstrukcję instrumentów z epoki. Mówi o tym jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, profesor Stefan Hagel z Austriackiej Akademii Nauk.

Pozostałe tematy audycji:

  • Słowo "archiwum" przywodzi na myśl podziemne hale, w których na groźnie wyglądających regałach w rzędach stoją pożółkłe papiery. Taki obraz z pewnością nie wziął się znikąd, ale nie dotyczy on lwiej części trendów światowej archiwistyki. Niedawno w Narodowym Instytucie Audiowizualnym czołowi specjaliści w tej dziedzinie wymieniali się doświadczeniami na międzynarodowej konferencji Content in motion - Archiwa w ruchu. Rozmawiali o udostępnianiu wielkich baz danych, starych dokumentów, programów telewizyjnych sprzed 50 lat i o problemach, z jakimi spotykają się ludzie, chcący udostępniać materiały audiowizualne szerokiej publiczności.
  • Opracowana naukowo reedycja "Mein Kampf" już niebawem ukaże się w Niemczech. Będzie to pierwsze akademickie opracowanie manifestu Hitlera - z przypisami, objaśnieniami i klarownie przedstawionym kontekstem. Wydanie książki jest możliwe, ponieważ z końcem tego roku wygasają prawa do książki, które 70 lat temu administracja amerykańska przekazała rządowi Bawarii. Czy nadszedł czas na demitologizację "Mein Kampf"? O opinię w tej sprawie poprosiliśmy historyków, którzy uczestniczyli w konferencji "Genealogie pamięci", zorganizowanej w Warszawie przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność: prof. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Stefana Troebsta z Uniwersytetu w Lipsku.
  • Kryzys migracyjny i wybory we Francji - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Komentarze niemieckich i francuskich gazet śledzili Wojciech Szymański i Marek Brzeziński.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 12.11.2015

Godzina emsiji: 15.00 

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy uda się zatrzymać falę uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 18:00
– Trudno mówić o jej zatrzymaniu, na pewno jednak powinniśmy myśleć, w jaki sposób ją kontrolować – mówił Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń