Unikatowe filmy z życia opozycji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 16:00
Materiały Video Studio Gdańsk trafiły do archiwum Europejskiego Centrum Solidarności. Rozmawialiśmy o nich w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Unikatowe filmy z życia opozycji (Magazyn europejski/Dwójka)
Rok 1989, obrady Okrągłego Stołu
Rok 1989, obrady Okrągłego Stołu Foto: PAP/ARCH Damazy Kwiatkowski

To zapis ważnych wydarzeń z życia opozycji antykomunistycznej w latach 80. ubiegłego wieku. W zbiorach są m.in. materiały archiwalne dokumentujące I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 roku, publiczne wystąpienia Lecha Wałęsy, ostatnie posiedzenie Komisji Krajowej "S" na dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego, strajki w 1988 roku, obrady Okrągłego Stołu oraz wybory czerwcowe w 1989 roku. Liczne materiały stanowią również zapis życia codziennego Polaków w latach 80. oraz na początku polskiej transformacji ustrojowej.

*

Specjalną wystawę dotycząca chrztu oraz roli Gniezna w czasach wprowadzania chrześcijaństwa na ziemiach polskich przygotowuje Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Placówka jest także w przededniu realizacji projektu poprawiającego możliwości ekspozycyjne i edukacyjne Muzeum. Całkowita wartość przedsięwzięcia to prawie 6 mln złotych.

*

W weekend 6-7 lutego Marsylia śpiewa. Właśnie rozpoczęły się tam dwie imprezy organizowane przez europejską sieć chóralną Tenso. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej do Francji na kolejną serię warsztatów wrócili młodzi kompozytorzy z całej Europy. W tym samym czasie eksperci od architektury brzmienia dyskutują i wymieniają się doświadczeniami podczas serii spotkań Choirs in Space - Chóry w Przestrzeni.

*

Pomoc dla uchodźców przebywających w Turcji oraz kompromis pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Doniesienia gazet belgijskich i niemieckich śledzili Beata Płomecka i Wojciech Szymański.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 6.02.2016

Godzina emisji: 15.00

mm/jp/mc

Czytaj także

Basil Kerski: Solidarność zmieniała Europę

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:18
- W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się jedna z największych wystaw na temat historii powojennej Europy, nie tylko Polski i Solidarności - powiedział Basil Kerski, dyrektor ECS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Turcja na zawsze oddala się od Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 21:40
Czy to kraj coraz bardziej autorytarny, jak twierdzą przeciwnicy Erdoğana, czy bardziej samodzielny, jak chcą jego zwolennicy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przebudzenie" duchów Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 15:00
We Wrocławiu rozpoczął się program Europejskiej Stolicy Kultury. Stolica Dolnego Śląska dzieli tytuł z San Sebastian.
rozwiń zwiń