Czy Turcja na zawsze oddala się od Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 21:40
Czy to kraj coraz bardziej autorytarny, jak twierdzą przeciwnicy Erdoğana, czy bardziej samodzielny, jak chcą jego zwolennicy?
Audio
  • Czy Turcja na zawsze oddala się od Unii Europejskiej? (Magazyn europejski/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/CC0 Public Domain

Turcja przyjmuje najwięcej syryjskich uchodźców, partnerów handlowych szuka w Azji, hamuje/dławi/powstrzymuje/eliminuje niepodległościowe dążenia Kurdów, jako piąta armia NATO angażuje się w zwalczanie tzw. Państwa Islamskiego.

W październiku ubiegłego roku minęło 10 lat od rozpoczęcia przez Ankarę negocjacji akcesyjnych. Z kolei w listopadzie AKP, turecka Partia Sprawiedliwości i Rozwoju świętowała 12-lecie rządów i rosnące poparcie, przekraczające 40 proc. Jaki jest obecny stosunek Turcji do Unii: dwuznaczny, ambiwalentny czy niechętny? O tym opowiadała prof. Ziya Öniş, politolog ze stambulskiego Uniwersytetu Koç.

***

W warszawskiej Lookout Gallery można oglądać prezentację wideo cenionego włoskiego artysty Carlo Zanniego. Jest on autorem jednej z alternatywnych wobec obecnych na rynku sztuki metod jej dystrybucji, nazwanej przezeń ViBo. Prototypy oraz specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane na ekspozycję egzemplarze zawierające pracę Koh-i-N?r są dostępne w przestrzeni galerii przy Puławskiej 41. Artysta podejmuje dyskusję z ekskluzywnym sposobem udostępniania sztuki i pokazuje swoje dzieła za pośrednictwem stron pay-per-view, wysyła nabywcom pliki przy pomocy we-transfera, wreszcie produkuje ViBo.

***

Badania i rozwój technologiczny - to cel Euraxess, wspólnej inicjatywy Komisji Europejskiej i 37 krajów. Przedsięwzięcie służący pomocą zarówno naukowcom z krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak i tym spoza jej obszaru, czyli krajom trzecim. Inicjatywa powstała w 2004 roku. W Polsce znajduje się 10 placówek Informacyjnych, gdzie naukowcy mogą liczyć na pomoc.

***

Porozumienie Ukrainy z UE oraz kryzys migracyjny - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Doniesienia gazet francuskich i niemieckich śledzili Marek Brzeziński i Wojciech Szymański.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Przed Unią Europejską łączyły nas instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:36
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy o projekcie European Music Archeology poświęconym muzycznemu dziedzictwu Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powojenna tożsamość Pomorza Zachodniego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 16:53
W "Magazynie Europejskim" mówiliśmy o Muzeum "Centrum Dialogu Przełomy", które powstało na Placu Solidarności w Szczecinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygenci powracają do źródeł europejskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 15:42
Dyrygenci orkiestr symfonicznych przekwalifikowani na chóralnych? To idea nowego projektu, który rozpoczął właśnie Holenderski Chór Kameralny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szopka dla uchodźców na skraju Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 19:00
W samym centrum modnej stambulskiej dzielnicy Beyoglu stanęła niezwykła bożonarodzeniowa szopka - nawiązująca wprost do tragedii ludzi, którzy giną w drodze do Europy.
rozwiń zwiń