Szczecin najlepszym miejscem w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 16:00
Szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy wygrało prestiżowy konkurs European Prize for Urban Public Space 2016. M.in. o tym rozmawialiśmy w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Szczecin najlepszym miejscem w całej Europie (Magazyn europejski/Dwójka)
Jedno z wnętrz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Jedno z wnętrz Centrum Dialogu Przełomy w SzczecinieFoto: Kapitel/wikimedia/CC BY-SA 4.0

To pierwszy polski budynek nagrodzony w tym konkursie. Międzynarodowe jury podkreśliło w ogłoszonym w Barcelonie werdykcie, że Centrum Dialogu Przełomy "to przestrzeń bardzo symboliczna". "Mieszkańcy mogą poznać tu historię miasta i swoje korzenie, a jednocześnie jest to miejsce dla ich codziennej aktywności" - napisano w uzasadnieniu. European Prize for Urban Public Space, jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Europie, przyznawana jest co dwa lata. Zainicjowało ją w 2000 roku Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. O nagrodzonym Centrum Dialogu Przełomy z dyrektorem Muzeum Narodowego W Szczecinie Lechem Karwowskim rozmawiał Krzysztof Jakubowski.

***

"Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia" to wystawa, którą można oglądać w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Ekspozycja jest m.in. opowieścią o tym, że dobra sztuka jest inteligentna, i że warto nią grać o wizerunek i przyszłość miast. Ekspozycja powstała jako wydarzenie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Można ją oglądać do 11 września. Z Kuratorką Ewą Kaszewską rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz.

***

Muzeum Lubelskie świętuje w 2016 roku 110-lecie działalności. Od 1957 roku jego główna siedziba mieści się w Zamku Królewskim w Lublinie, jednym z najpiękniejszych tego typu zabytków w Europie, w którym w 1569 r. odbyło się zaprzysiężenie i podpisanie aktu unii lubelskiej. Drugi z oddziałów znajduje się w pochodzącej z XIV wieku Bramie Krakowskiej. Oba budynki, objęte ścisłą ochroną konserwatorską, poddawane są właśnie pracom remontowym i przebudowie. Wszystkie prace odbędą się w ramach projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. O szczegółach opowiadali wicedyrektorzy Muzeum Lubelskiego Ryszard Kuźniar oraz Jolanta Żuk-Orysiak w rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem.

***

A jakie tematy związane z UE zalazły się w prasie europejskiej - o tym nasi korespondenci.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 15.30

mc

Czytaj także

Ekran+, czyli warsztaty dla filmowych profesjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 16:00
Zagraniczni goście, dziewięć planów filmowych i konsultacje mistrzowskie dla uczestników programu - tak w ogólnych zarysach wygląda trzecia, ostatnia już sesja międzynarodowego programu szkoleniowego Ekran+.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rusza Biennale Młodej Sztuki Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 14:09
We Wrocławiu otwarto unikatową wystawę promującą aktualne trendy w młodej sztuce. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
rozwiń zwiń