Ostentacyjny konserwatyzm Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:00
– To książka stricte modernistyczna. Mogłaby równie dobrze zostać napisana w latach 20. ubiegłego wieku – mówił w Dwójce Piotr Kofta w dyskusji o najnowszej powieści Pawła Huellego pt. "Śpiewaj ogrody".
Audio
  • Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta i Małgorzata Szymankiewicz oceniają powieść "Śpiewaj ogrody" Pawła Huellego (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki książki Śpiewaj ogrody Pawła Huelle
Fragment okładki książki "Śpiewaj ogrody" Pawła HuelleFoto: Wyd. Znak

– W tej powieści pojawia się cała masa rzeczy, które znamy – powiedziała Magdalena Miecznicka. – Mamy między innymi próbę odzyskania utraconego Gdańska. Paweł Huelle sam mówi, że jest pisarzem Gdańskim i tylko to miasto go interesuje. Jak zwykle znajdziemy też dużo wątków erudycyjnych, niezwykle ważnych w tej książce. Znów pojawia się nawiązanie do Tomasza Manna. Huelle jest wyraźnie zafascynowany tym pisarzem – dodała.

Magdalena Miecznicka zwróciła uwagę, że powieść skomponowana jest jak utwór muzyczny. – To zresztą jest wprost i dosyć uparcie wbijane nam do głowy, żebyśmy przypadkiem o tym nie zapomnieli – opowiadała. - Pewne tematy przeplatają się, powracają w różnych wariacjach. Muzyka jest również głównym przedmiotem tej powieści, zwłaszcza twórczość Wagnera, przez którą Paweł Huelle próbuje opowiedzieć historię tego, co przytrafiło się narodowi niemieckiemu w latach 30. i 40. XX w. – mówiła.

– Ta książka jest pewnym manifestem konserwatyzmu, i to dość ostentacyjnego – ocenił Piotr Kofta. – Widać to na przykład w stylu, jakim jest napisana. To książka stricte modernistyczna. Mogłaby równie dobrze zostać napisana w latach 20. ubiegłego wieku. Ta książka łączy w jedno dwa klasyczne tematy literatury niemieckiej, czyli Bildungsroman i Künstlerroman. Myślę, że o to Huellemu chodziło. Te dwa wątki się uzupełniają – powiedział.

Audycję "Czytelnia" prowadziła Małgorzata Szymankiewicz.

mc

Czytaj także

Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka orkiestra Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 11:00
- Narrator nazywa tę opowieść partyturą, zastanawiając się nad jej tonacją, nad tym, jakich instrumentów użyć, by opisać jakieś zdarzenie lub wyrazić nastrój - mówił w Dwójce Paweł Huelle o swojej nowej książce "Śpiewaj ogrody", która premierę ma 8 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Huelle zaprasza do ukrytych światów Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
- Są takie miasta, które z literackiego punktu widzenia mogą być kosmosem. Gdańsk do nich należy - mówił w Dwójce Paweł Huelle, który fascynację portowym grodem udokumentował w swojej najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń