Człowiek, który miał sobowtóra jeżozwierza

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 15:40
- To jest znana z literatury europejskiej bajka zwierzęca przetworzona na realia afrykańskie – mówił w Dwójce Piotr Kofta o książce Alaina Mabanckou "Zwierzenia jeżozwierza".
Audio
  • Rozmowa o książkach: Alaina Mabanckou "Zwierzenia jeżozwierza" oraz Amira Tadż as-Sirra "Łowca larw" (Czytelnia/Dwójka)
Pozornie prosta historia w książce Alaina Mabanckou (jeżozwierz i jego pan) zamienia się w opowieść o fascynującej zagadce podwójności, o istocie człowieczej natury i granicach między tym, co ludzkie i zwierzęce
Pozornie prosta historia w książce Alaina Mabanckou (jeżozwierz i jego pan) zamienia się w opowieść o fascynującej zagadce podwójności, o istocie człowieczej natury i granicach między tym, co ludzkie i zwierzęceFoto: Quartl/ Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0

Tytułowy jeżozwierz z powieści Alaina Mabanckou opowiada swoją historię… baobabowi. Dowiadujemy się, że zwierzę było niegdyś sobowtórem pewnego człowieka - ten do swoich straszliwych czynów wykorzystywał właśnie swój zwierzęcy odpowiednik.

Dlaczego zły niegdyś jeżozwierz przeżył rodzaj swoistego nawrócenia? Co ta afrykańska z ducha, choć europejska z formy bajka mówi o ludzkim losie? I jak w ogóle, zgodnie z taką wizją świata, człowiek zostaje obdarzony zwierzęcym, niekoniecznie neutralnym, alter ego?

W audycji została również omówiona książka Amira Tadż as-Sirra "Łowca larw". 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka (krytycy literaccy)

Data emisji: 31.07.2015

Godzina emisji: 17.30

jp/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lotnisko w Monachium" - powieść, która dzieli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 15:15
"Lotnisko w Monachium" Grega Baxtera to książka o samotności i rozpadzie rodziny. Ta lektura podzieliła Piotra Koftę i Magdalenę Miecznicką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsza powieść Eco, czyli satyra na media

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:00
W "Temacie na pierwszą stronę" Umberta Eco odnajdujemy elementy political fiction, thrillera, romansu i gorzkiej groteski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masłowska. Przez żołądek do melancholii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 11:00
- Felietony kulinarne Masłowskiej to tak naprawdę wyraz tęsknoty za utraconą niewinnością lat 90., za zgubioną tożsamością "Polski obciachowej" - uważa krytyk Piotr Kofta.
rozwiń zwiń