Ładne zdania bez pomysłu. Po co napisano te książki?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 18:00
"Portret przegranego megalomana" oraz proza polegająca na "wyważaniu otwartych drzwi" - recenzentów "Czytelni" nie zachwyciła żadna z omawianych w audycji książek.
Audio
  • Ładne zdania bez pomysłu. Po co napisano te książki? (Czytelnia/Dwójka)
Pytanie, które przyświeca Czytelni brzmi: po co pisze się literaturę? (zdj. ilustracyjne)
Pytanie, które przyświeca "Czytelni" brzmi: "po co pisze się literaturę?" (zdj. ilustracyjne) Foto: Marketa/Flickr/lic. CC BY-SA 2.0

"Spadający nóż" Zbigniewa Mentzla (wyd. Znak) to zbiór zapisków autobiograficznych publicysty, pisarza i spekulanta giełdowego (jak sam o sobie pisze autor). – Według mnie to tak naprawdę nie jest literatura. Ta raczej szkice, z których kiedyś mogłaby ona powstać – oceniła Magdalena Miecznicka, zaś Piotr Kofta stwierdził, że Zbigniew Mentzel "ma wszelkie predyspozycje do pisania, ale nie ma pomysłu".

Nieco przychylniej Dwójkowi recenzenci odnieśli się do zbioru opowiadań Włodzimierza Kowalewskiego "Brzydki człowiek i inne opowiadania" (wyd. Marginesy). Zdaniem Piotra Kofty owe "kulturalnie skrojone teksty wedle sprawdzonych wzorców" oczytanych odbiorców nie są w stanie zaskoczyć, autor zaś "znajduje dziwną przyjemność w powtarzaniu konceptów dawno wynalezionych".

A lista zarzutów wobec obu książek jest znacznie dłuższa...

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 23.04.2016

Godzina emisji: 12.30

mc/gs

Czytaj także

Sprawa Przemyka po raz pierwszy opowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 10:00
- To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy mają emocje związane z PRL - podkreślał krytyk Piotr Kofta, recenzując książkę Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, pierwszą monografię poświęconą słynnemu mordowi politycznemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Australijskie historie (nie tylko) prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 08:00
W "Czytelni" mówiliśmy o powieściach "Klaśnięcie jednej dłoni" Richarda Flanagana oraz "Prawdziwa historia Neda Kelly'ego" Petera Careya.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatnia gospoda". Pożegnalne myśli Kertésza

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 16:00
- To bardzo sprytnie skonstruowany portret zrzędliwego dziada, który pogrąża się w poczuciu własnej klęski - mówił w Dwójce o dzienniku węgierskiego noblisty Piotr Kofta.
rozwiń zwiń