Houellebecq i LeDuff - nieznośny urok dekadencji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 16:25
W audycji recenzowaliśmy książki "Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje" Charliego LeDuffa oraz "Serotonina" Michela Houellebecqa.
Audio
  • "Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje" Charliego LeDuffa i "Serotonina" Michela Houellebecqa (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Charlie LeDuff, ekscentryczny amerykański dziennikarz, wraz z ekipą telewizyjną rusza w podróż po Stanach Zjednoczonych, oddając głos tym, których na co dzień nikt nie chce słuchać, których poza LeDuffem wysłuchała tylko urna wyborcza. Ostatnie wybory prezydenckie w USA nie należały do elit z Nowego Jorku, Los Angeles czy Waszyngtonu. Należały do ludzi, jak pisze autor, mieszkających w samym butwiejącym środku, w miejscu, którego nie widać z gabinetów na obu wybrzeżach ani z drapaczy chmur, gdzie ulokowały się medialne elity. Te wybory nie należały do garniturów. Należały do flaneli – czytamy w nocie wydawniczej książki "Shitshow".

"Serotonina" to najnowsza powieść Michela Houellebecqa, najsłynniejszego żyjącego francuskiego pisarza, kontestatora i uważnego krytyka kultury zachodniej. Okrzyknięta najbardziej rozpaczliwą i mroczną powieścią w dorobku wybitnego pisarza, "Serotonina" to historia 46-letniego Florenta-Claude’a Labrouste’a, który pewnego dnia odkrywa, że partnerka zdradzała go z młodymi mężczyznami podczas filmowanych orgii. Opuszcza ją i całymi dniami snuje się po barach, wygłaszając tyrady na temat związków miłosnych. Bohaterowi udaje się funkcjonować jedynie dzięki regularnemu zażywaniu tabletki Captorix, która powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia – pisze wydawca książki.

Jak oba tytuły oceniają Dwójkowi recenzenci? Posłuchaj nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Czytaj także

Orbitowski i Szostak, cuda i podziemia

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 13:00
W audycji zrecenzowaliśmy dwie literackie nowości: "Kult" Łukasza Orbitowskiego i "Poniewczasie" Wita Szostaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernhard Schlink: historia to kształt, jaki nadajemy przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 18:08
- Musimy trzymać się faktów, ale historia jest na tyle porowata, że są miejsca, które możemy wypełnić naszymi myślami - podkreślał Bernhard Schlink, opowiadając o swojej najnowszej książce "Olga".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opisać miasto. Spotkanie z Wojciechem Chmielewskim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 16:27
Gościem audycji był ceniony pisarz, autor opowiadań "Magiczne światło miasta", które prezentujemy w tym tygodniu na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń