"Ziemiożerczyni" i "Bezpieczna odległość". Opowieści z Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 13:17
W "Czytelni" recenzowaliśmy książki: "Ziemiożerczyni" Dolores Reyes i "Bezpieczną odległość" Samanty Schweblin. Autorki w swoich powieściach przenoszą czytelników prosto do stolicy Argentyny.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
24:30 Dwójka czytelnia 20.09.2020.mp3 Dolores Reyes "Ziemiożerczyni" i Samanta Schweblin "Bezpieczna odległość" (Czytelnia/Dwójka)

Kiedy była małą dziewczynką, połknęła ziemię i doznała wizji, jak ojciec bije matkę na śmierć. Wtedy Ziemiożerczyni odkryła w sobie niezwykły dar, który wyznaczył jej życiu nową ścieżkę. Wieść o lokalnej jasnowidzce roznosi się po okolicy. Kolejni krewni zaginionych osób stają przed nią z garstką ziemi i nadzieją na poznanie prawdy. Jednak w miejscu, gdzie zaniedbanie i niesprawiedliwość względem kobiet wypływają z każdego zakątka, nie ma przyzwolenia naprawdę – czytamy w opisie książki Dolores Reyes "Ziemiożerczyni".

"Bezpieczna odległość" Samanty Schweblin to opowieść o Amandzie - młodej kobiecie, umierającej w wiejskim szpitalu. Przy jej łóżku czuwa chłopiec o imieniu Dawid. Nie jest jej synem, a ona nie jest jego matką. Wspólnie opowiadają przerażającą historię o udręczonych, pełnych toksyn duszach, a także o sile i desperacji. Niemalże widmowy głos Dawida każe kobiecie zmierzyć się z tym, co doprowadziło ją do takiego stanu: przypomina sobie porzucenie męża i wyjazd z Buenos Aires na argentyńską wieś; znajomość z Carlą, dziewczyną, która jest przekonana, że dusza jej synka Dawida opuściła chłopca i wstąpiła w inne, złowieszcze ciało. Równocześnie Amanda musi rozprawić się z "bezpieczną odległością" – obsesją na punkcie bezpieczeństwa własnej córeczki, przenikającą jej dotychczasowe życie zapisanym w genach strachem przed nieuniknioną katastrofą.

Obie książki recenzowaliśmy wraz z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą. 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 12.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trans-Atlantyk" Gombrowicza – czytamy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 10:00
Bezkompromisowy portret Polaków na emigracji, wspaniała groteskowa stylizacja, świadectwo walki z polską Formą. "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza w interpretacji Krzysztofa Globisza już od 20 lutego, zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Pindel: wielkie skupiska Polonii są również w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 16:59
- Trochę zapominamy o istnieniu Polonii w innych zakątkach świata niż USA i Europa Zachodnia. Niewątpliwie dotyczy to Ameryki Łacińskiej, a przecież takie kraje jak Argentyna czy Brazylia mają ogromne Polonie i były miejscem masowej, dość niesamowitej migracji - mówił Tomasz Pindel, autor książki "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody".
rozwiń zwiń