"Nieprzystosowani" i "Niebo". Skandynawia spowita grozą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 13:43
W przedświątecznej "Czytelni" wybraliśmy się do Skandynawii, a to za sprawą powieści "Nieprzystosowani" Petera Høega i "Niebo" Pii Leino. Recenzentami byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
W Czytelni recenzenci sięgną po książki skandynawskich pisarzy. Będą to Nieprzystosowani Petera Hega oraz Niebo Pii Leino
W "Czytelni" recenzenci sięgną po książki skandynawskich pisarzy. Będą to "Nieprzystosowani” Petera Høega oraz "Niebo" Pii LeinoFoto: mat. promocyjne

"Nieprzystosowani" to opowieść o trojgu dzieciach w jednej z kopenhaskich prywatnych szkół podstawowych na początku lat 70., oraz o ich odkryciu, że za praktyką dydaktyczną szkoły i charakteryzującą ją precyzją kryją się jakiś cel i plan.

Instynkt przetrwania i ciekawość wywołują w Katarinie, Auguście i Peterze chęć zbadania tego planu, co prowadzi ich do stawiania pytań o władzę, kontrolę i wychowanie, a w dalszej fazie – o zagadkę czasu.

Peter, który opowiada swoją historię – choć już dorosły i wykształcony – nie potrafi uwolnić się od psychicznych skutków okaleczenia w dzieciństwie, co znajduje odzwierciedlenie także w języku powieści (w przekładzie zachowano autorską, antysystemową interpunkcję dzieła).

"Niebo" rozgrywa się w Helsinkach. Jest rok 2058. Po wojnie domowej władzę w mieście przejął ruch nacjonalistyczny zwany Światłem. W mieście Światła obywatele chowają się w swoich mieszkaniach, nie rozmawiają ze sobą, nie rodzą dzieci. Granice są zamknięte, a przyszłość nie istnieje. Na pocieszenie Światło daje swoim poddanym Niebo: wirtualną przestrzeń będącą odbiciem starego świata, piękniejszą i łagodniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Tam toczy się życie.

(opisy pochodzą od wydawców)


Posłuchaj
29:08 Dwójka czytelnia 19.12.2021.mp3 Peter Høeg "Nieprzystosowani", Piia Leino "Niebo" (Czytelnia/Dwójka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 19.12.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Pisanie jako ratunek dla znikającego świata. O twórczości W.G. Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 05:40
- Jest tu paradoks między zniewalającą z nóg kunsztownością frazy a światem rozpadu, o którym on nieustająco opowiada - podkreślał prof. Dariusz Czaja, charakteryzując prozę W.G. Sebalda, uznawanego za jednego z największych niemieckich pisarzy XX wieku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorka, pisarka, skandalistka. Twarze Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 05:45
Gabriela Zapolska znana jest dziś jako autorka sztuk scenicznych, ze słynną "Moralnością pani Dulskiej" na czele. Sama tymczasem pragnęła być przede wszystkim aktorką. I kobietą, która chce się uwolnić od społecznych konwenansów. Wielu miało jej to za złe.
rozwiń zwiń