REKLAMA

Nowy głos literatury amerykańskiej i pożegnanie mistrza

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
W "Czytelni" zajęliśmy się tym razem nowościami z Ameryki. Omawialiśmy książki "Ucieczka z Chinatown" Charlesa Yu (w tłumaczeniu Agi Zano) i "Szczodrość syreny" Denisa Johnsona (tł. Krzysztof Majer).
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

"Ucieczka z Chinatown"

Satyra na kształtowaną przez Hollywood wizję świata autorstwa prozaika, którego szersza publiczność zna jako współscenarzystę i redaktora serialu "Westworld".

Czy Drugoplanowy Azjata może zostać obsadzony jako Gość od Kung Fu? Czy odtwarzamy tylko narzucone przez społeczeństwo role? "Ucieczka z Chinatown" to najważniejsza współczesna książka o tym, jak pozostać sobą w świecie, który za wszelką cenę chce opakować nasze życie w proste etykiety. Charles Yu, jeden z czołowych młodych głosów literatury amerykańskiej, gra z konwencją hollywoodzkiego filmu kung-fu, pełnymi garściami czerpiąc z popkultury, by przyjrzeć się takim zagadnieniom, jak rasa, emigracja, cena awansu społecznego, "amerykański sen" czy asymilacja kulturowa. A wszystko to w przezabawnej, jak zgodnie podkreślają krytycy, i inteligentnej prozie zapisanej w formie scenariusza filmowego.

"Szczodrość syreny"

Ostatni, wydany pośmiertnie, zbiór opowiadań wybitnego amerykańskiego pisarza.

Denis Johnson (1949-2017) jednym zdaniem umie przykuć nas do lektury. "Dziś rano dopadł mnie taki smutek na myśl o tempie życia – o dystansie, jaki dzieli mnie od własnej młodości, o tym, jak uporczywie żałuje się rzeczy sprzed lat, ale też żałuje się ciągle czegoś nowego, o tym, ile wymyślnych kształtów potrafi przybrać porażka – że niemal rozbiłem auto".

Umie też sprawić, że zwyczajne epizody – towarzyskie spotkanie, telefon od byłej żony (której?), wiadomość o śmierci dawno zapomnianego znajomego – w nieuchwytny sposób łączą się i pozwalają nam dostrzec w nich inny, tajemniczy porządek.

[opisy lektur pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
29:21 Dwójka czytelnia 2.10.2022.mp3 Charles Yu "Ucieczka z Chinatown", Denis Johnson "Szczodrość syreny" (Czytelnia/Dwójka) 

Gośćmi audycji byli Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 2.10.2022

Godzina emisji: 12.30

pg

Czytaj także

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 11:30
- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumacz na wojnie - spotkanie z Anetą Kamińską i Januszem Radwańskim

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 07:00
W piątek (30.09) - Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Od 24 lutego tłumacze z języka ukraińskiego na wszystkie języki europejskie, ale może szczególnie na polski, mają pełne ręce roboty.
rozwiń zwiń