"Nim dojrzeją maliny" i "Elmet" - debiuty o rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 13:03
W "Czytelni" tym razem sięgnęliśmy po książki "Nim dojrzeją maliny" Eugenii Kuzniecowej (w tłumaczeniu Iwony Boruszkowskiej) i "Elmet" Fiony Mozley (tł. Łukasz Witczak).
Okładki książek Nim dojrzeją maliny (L) i Elmet (P)
Okładki książek "Nim dojrzeją maliny" (L) i "Elmet" (P)Foto: materiały prom.

"Nim dojrzeją maliny"

Trzy siostry, jedno miejsce na ziemi. Kojąca opowieść o powrocie do domu.

Mijka właśnie się zaręczyła, ale wciąż kocha innego mężczyznę. Lilka pragnie spędzić na ukraińskiej wsi ostatnie lato przed wyjazdem na drugi koniec świata. Marta niebawem urodzi bliźniaki i nie chce zdradzić, kto jest ojcem. Wszystkie trzy pragną schronić się przed światem. Marzą o tym, by wziąć oddech przed kolejnym skokiem na głęboką wodę życia.

Azyl znajdują w swoim raju z dzieciństwa - u babki Teodory. W jej domu, ukrytym w gąszczu krzewów, wśród śpiewu ptaków i zapachu owocujących drzew, czas na chwilę się zatrzymuje. Kobiety mogą na nowo odkryć siebie i łączące je więzi. Ale życie nie pozwala o sobie zapomnieć i coraz gwałtowniej wdziera się do ich niemal magicznego schronienia. Nie da się przed nim uciec, ale teraz już można stawić mu czoła.

"Nim dojrzeją maliny" niesie nadzieję wszystkim, którzy marzą o szczęśliwym miejscu na ziemi. To opowieść o tym, że czasem trzeba się zatrzymać, aby odnaleźć w sobie siłę.

Eugenia Kuzniecowa to jeden z najważniejszych młodych głosów w literaturze ukraińskiej. "Nim dojrzeją maliny" jest debiutem prozatorskim, napisanym w niezwykłej poetyce, którą można nazwać "magizmem realistycznym". Za tę powieść autorka otrzymała wyróżnienie Europejskiej Nagrody Literackiej.

"Elmet" 

Daniel i Cathy spędzają całe dnie, swobodnie wędrując po lesie. Kiedyś chodzili do szkoły, opiekowała się nimi babcia Morley i żyli jak inne dzieci, ale od tego pamiętnego lata, kiedy Cathy skończyła piętnaście lat, a Daniel czternaście, mieszkają we trójkę w odosobnieniu, z dala od społeczeństwa i jego norm. Tata własnymi rękami wybudował ich dom, poluje w lesie i dba o zaopatrzenie. Ale czasem znika…

Równie bogata, dzika, mroczna i piękna, jak otoczenie samotnego domu w Yorkshire, Elmet to wspaniała opowieść o lojalności rodzinnej, porywający debiut o życiu na marginesie i sile przetrwania.

Powieść była nominowana do wielu nagród literackich, między innymi do Bookera, Women’s Prize for Fiction, Dublin Literary Award oraz International Dylan Thomas Prize.

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
29:53 2023_03_05 12_30_56._PR2_Czytelnia.mp3 Eugenia Kuzniecowa "Nim dojrzeją maliny" i Fiona Mozley "Elmet" (Czytelnia/Dwójka)

 

Obie książki omawialiśmy wraz z Magdaleną MikołajczukPiotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 5.03.2023

Godzina emisji: 12.30

pg


Czytaj także

Irene Solà i Jaume Cabre, czyli literatura katalońska

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 08:00
Tym razem wspólnym mianownikiem dla zaprezentowanych w audycji książek była Katalonia, a także... podobna stylistyka okładek! Zaprezentowaliśmy dwie publikacje katalońskich pisarzy - "Ja śpiewam, a góry tańczą" (Irene Solà) oraz "Spaleni w ogniu" (Jaume Cabre).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piękno ocala" - Nina Stano w opowieści

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 11:45
- Babcia opowiadała o tym, że po wojnie artyści jeździli po Polsce i śpiewali. To była działalność, która miała pokazać, że to życie może toczyć się dalej - w "Poranku Dwójki" o swojej babci, śpiewaczce Ninie Stano opowiadała pisarka, promotorka czytelnictwa Sylwia Stano.
rozwiń zwiń