"Ja, która nie poznałam mężczyzn" i "Sny umarłych" - czy taka będzie przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 19:30
Jacqueline Harpman "Ja, która nie poznałam mężczyzn" (tł. Katarzyna Marczewska), Bora Chung "Sny umarłych" (tł. Dominika Chybowska-Jang) to książki, o których rozmawialiśmy w tym wydaniu "Czytelni". 
Okładki książek Ja, która nie poznałam mężczyzn i Sny umarłych
Okładki książek "Ja, która nie poznałam mężczyzn" i "Sny umarłych"Foto: materiały promocyjne

Jacqueline Harpman "Ja, która nie poznałam mężczyzn" (tł. Katarzyna Marczewska)

Powieść o samotności, kobiecej przyjaźni i świecie bez mężczyzn.

Bezimienna dziewczyna spędza całe swoje życie wraz z trzydziestoma dziewięcioma innymi kobietami w podziemnym więzieniu. Pod nieustannym nadzorem uzbrojonych strażników, którzy nigdy nie wypowiadają do nich choćby słowa, więźniarki nie wiedzą nawet, jak się tam znalazły, nie mają pojęcia o upływie czasu i jedynie niejasno pamiętają swoje wcześniejsze życie.

Bohaterka nie wie, czym zasłużyła sobie na swój los, ani jak wygląda świat na zewnątrz, wyobraża go sobie tylko mgliście na podstawie opowieści współwięźniarek. Jednego dnia rozlega się alarm, nadzorcy znikają, a ona musi wymyślić siebie na nowo, przytłoczona pełną niepewności i niebezpieczeństw wolnością. Ale czym w tej powieści jest wolność i skąd wziął się ten dystopijny świat? Czy został porzucony? Zniszczony przez wirusa? Najechany?

Bora Chung "Sny umarłych" (tł. Dominika Chybowska-Jang)

Tae-gyeong dowiaduje się, że jego kolega z liceum zginął w wypadku samochodowym. Problem w tym, że bohater otrzymuje tę wiadomość od samego denata, który bezpardonowo wprasza się do jego snu, aby poprosić o niewygodną przysługę. Za zmarłym kolegą, który z czasem zaczyna ingerować także w inne sfery jego życia, ciągnie się szereg niedomkniętych spraw z przeszłości. Widmo (z) lat młodzieńczych, już nie samo, a w towarzystwie smutnej, milczącej kobiety, co noc podsuwa Tae-gyeongowi nowe elementy układanki o feralnym dniu swojej śmierci.

"Sny umarłych" to opowieść o władzy pieniądza, przemocy oraz wstydliwych sekretach, odciskających się lepką, oleistą plamą na sumieniu tych, którzy smutne wspomnienia próbują zostawić za sobą.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
29:28 2024_03_23 18_59_59_PR2_Czytelnia.mp3 "Ja, która nie poznałam mężczyzn" i "Sny umarłych" - czy taka będzie przyszłość (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 23.03.2024

Godzina emisji: 19.00

mo/DS

Czytaj także

Powieści "Kornik" i "Walentynka" - głos skrzywdzonych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 10:00
Tym razem w "Czytelni" zaprezentowaliśmy dwie powieści, w których na pierwszy plan przebija się głos kobiet, szczerze i bez kompromisów mówiących o swojej złości i niezgodzie na męską dominację i przemoc. Były to następujące pozycje: Layla Martínez "Kornik" (tł. Maja Gańczarczyk) oraz Elizabeth Wetmore "Walentynka" (tł. Hanna Pasierska). Omówili je Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzień wyzwolenia" i "Kolczaste łzy" - wściekłe premiery made in USA

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 23:00
Tym razem w "Czytelni" wybraliśmy się za ocean, by porozmawiać o dwóch amerykańskich premierach: zbiorze opowiadań George'a Saundersa pt. "Dzień wyzwolenia" (w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego) oraz powieści S.A. Cosby'ego pt. "Kolczaste łzy" (tł. Jan Kraśko).
rozwiń zwiń