X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Internowanie - represja i gra psychologiczna

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 19:00
– Władze PRL wprowadziły zamęt dzięki prostemu zabiegowi umieszczenia wśród opozycjonistów przestępców kryminalnych. Nawet funkcjonariusze więzienni nie wiedzieli, kim są internowani – mówił w Dwójce historyk dr hab. Marek Żukowski, autor książki "Ośrodki odosobnienia w Polsce w latach 1981-1982".
Audio
  • Dr hab. Marek Żukowski opowiada o ośrodki internowania w Polsce w latach 1981-1982 (Za kurtyną PRL-u/Dwójka)
Więzienie w Kłodzku, które w latach 1981-1982 służyło także jako ośrodek internowania
Więzienie w Kłodzku, które w latach 1981-1982 służyło także jako ośrodek internowaniaFoto: Łukasz Kuchta/Wikimedia/CC

W ośrodkach odosobnienia więziono z jednej strony prominentnych działaczy partyjnych ekipy Edwarda Gierka, z drugiej - "ekstremę" Solidarności. Głównym celem prawa wprowadzającego przepisy o internowaniu było pozbawienie wolności osób, które mogłyby kierować opozycją. – Komuniści zdawali sobie sprawę, że tak duży związek, złożony z ponad dziesięciu milionów ludzi, nie będzie mógł działać, gdy zabraknie elity – powiedział dr hab. Marek Żukowski.

>>>Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia<<<

– Założenia dotyczące stanu wojennego i internowania były przygotowane już w latach 70. – mówił historyk. – Z niezrozumiałych względów nie zostały one zrealizowane. Wprowadzając stan wojenny władze PRL zdecydowały się na całkowicie inne przepisy prawne. Początkowo przewidywano, że ośrodkami dla internowanych będą tylko zakłady karne i areszty śledcze. W późniejszym okresie natomiast rozszerzono listę miejsc o ośrodki wypoczynkowe. Był to zabieg służący zróżnicowaniu ludzi. Jedni internowani byli w bardzo dobrych warunkach, pozostali zaś w znacznie gorszych, typowo więziennych – dodał.

Świadomie umieszczano także wśród opozycjonistów przestępców kryminalnych. Dzięki temu wprowadzono zamęt. Wiele osób nie wiedziało, kim są internowani. – Często zdarzało się, że w ośrodkach odosobnienia pracujący tam funkcjonariusze traktowali uwięzionych działaczy demokratycznych jak typowych kryminalistów. Bardzo źle ich przyjmowano. Dopiero po pewnym czasie okazywało się, że przeszłość tych ludzi jest zupełnie inna – opowiadał dr hab. Marek Żukowski.

Audycję "Za kurtyną PRL-u" prowadzili Agata Kwiecińska i Michał Nowak.

mc,ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Zachód rozgrywał kartę Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 18:00
- W 1982 roku władze niemieckie zwolniły z opłat paczki wysyłane do Polski. To był realny gest, który miał przełożenie na życie Polaków w czasach stanu wojennego - opowiadał w Dwójce Patryk Pleskot, autor książki "Kłopotliwa Panna >>S<<".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopotliwa wolność opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:00
- Jaruzelski mówił, że ci, którzy chcą, mogą opuścić kraj. Większości tych, którzy wyjechali, nie zmuszano do emigracji. Nie pozostawiono im jednak wielkiego wyboru - mówił w Dwójce Krzysztof Turowski, jeden z internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zaremba: "Jack Strong" pozwolił mi zrozumieć Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 20:00
– Zawsze broniłem postaci Ryszarda Kuklińskiego, ale po tym filmie zacząłem o nim myśleć nie tylko z respektem, lecz także z sympatią – mówił w Dwójce publicysta Piotr Zaremba w rozmowie o bohaterze najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń