Mosaic

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 19:00
Koncert zespołu oraz premiera jego długo oczekiwanej debiutanckiej płyty „Ludovava”.

Zespół MOSAIC funkcjonuje na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej. W repertuarze grupy znajdują się barwne autorskie aranżacje utworów z różnych tradycji i czasów. Szczególnie chętnie MOSAIC sięga po archaiczne motywy z tradycji polskiej. Muzycy grają na zrekonstruowanych instrumentach dawnych (fidel i flety średniowieczne) oraz instrumentach tradycyjnych, jakich do tej pory używa się w różnych zakątkach świata (dudy galicyjskie, lutnia arabska czy orientalne instrumenty perkusyjne). MOSAIC występuje na festiwalach muzyki dawnej i etnicznej.

Na XI Festiwal Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2008" grupa otrzymała nagrodę III stopnia, a Jolanta Kossakowska (fidel średniowieczna, gęśle, śpiew) indywidualną nagrodę "Złote Gęśle". Natomiast na XVIII Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe 2008" MOSAIC zdobył pierwszą nagrodę. Podczas festiwalu Skrzyżowanie Kultur w 2009 r. zespół wystąpił na wspólnym koncercie z Al Andaluz Project.
 
Skład zespołu:

Jolanta Kossakowska – fidele średniowieczne, śpiew
Zofia Kolbe-Wojdyr – gaita gallega, flety, instrumenty perkusyjne, tampura, śpiew
Wojciech Lubertowicz – instrumenty perkusyjne
Mateusz Szemraj – lutnia arabska, cymbały, mandola
Sebastian Wielądek – lira korbowa, ney, flety, duduk, dudy szwedzkie, basy deptane
 
Gościnnie:
Maciej Cierliński – lira korbowa
Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew
Bart Pałyga – basy
 
 

Zespół o płycie "Ludovava"

W dawnej kulturze ludu tkwi moc. Pieśni opowiadają i tłumaczą świat. Pozwalają wyrażać najważniejsze uczucia. Tajemnicą, która przyciąga współczesnego muzyka na Kurpie czy Lubelszczyznę, jest niezwykłość archaicznych melodii, pamiętających czasy, w których dźwięki Orientu przenikały sie z tradycjami Słowiańszczyzny. Echa gości z dalekich krain, którzy przechodzili przez te lasy, pola, łąki i zostawiali swój ślad.
Ucieczce z miasta towarzyszy zawsze tęsknota za światem jasnych podziałów, uporządkowanym kosmosem, czasem i przestrzenią. Ale tego porządku nie odnajdziemy. Naszego świata nie ogranicza już widoczny horyzont, a naszego czasu nie reguluje rytm pór roku i kalendarz dawnych obrzędów.
Nie mieszkamy już pod axis mundi. Nie ma jednej osi i nie ma jednego świata. Są dziesiątki różnych światów, setki fascynacji, tysiące zapożyczeń, mnóstwo przyjaciół rozsianych po całym świecie, instrumentów, które opowiadają historie nieznanych nam bogów w nieznanych nam językach.
Nasza muzyka nie może być ludowa. Może być tylko ludowawa. Jak miasto, w którym żyjemy. Pozlepiana z różnych kawałków, które pozornie często nie tworzą całości, ale które w całość może złączyć nasz wspólny rytm i wspólne uczucie. Fale tego rytmu rozchodzą sie od Środkowej Azji, przez Bliski Wschód aż po Zachodnią Afrykę. Ale jego źródło bije wciąż gdzieś tu, pod Radomiem, koło Zamościa, za Ciechanowem. W tej kulturze, której już nie można przywrócić, ale której pamięcią będziemy zawsze oddychać.
 
Oficjalna strona zespołu: www.mosaic.art.pl

 

Muzeum Etnograficzne w Warszawie, 10 października (niedziela), godz. 20.00

Czytaj także

Wideo: Koncert Zespołu MOSAIC z udziałem Weroniki Grozdew i Marii Bienias

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 23:46
28 stycznia 2010
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ludowa lecz ludowawa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 12:20
Tak muzykę ze swojej debiutanckiej płyty określili członkowie grupy Mosaic.
rozwiń zwiń