Anioł Diabeł i Śmierć kolędują na dawną nutę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 15:00
W noworocznym koncercie kolęd i pastorałek w Dwójce udział wzięli Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich goście: śpiewaczki z Gałek Rusinowskich i muzycy z Janusz Prusinowski Trio.
Kaja i Janusz Prusinowcy oraz Piotr Piszczatowski
Kaja i Janusz Prusinowcy oraz Piotr PiszczatowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

Koncert odbył się 4 stycznia w studiu im. Witolda Lutosławskiego.

Boże Narodzenie to moment wyjątkowy: zawieszone są spory, różnice stanów, prawa natury, a nawet Czas. Możliwe jest spotkanie, rozmowa, wspólny śpiew - celebrowanie tajemnicy Życia. Goście z innego świata: Kolędnicy – anioł, diabeł, Gwiazdor, Cyganka, Żyd, królowie, pasterze, zwierzęta, wreszcie i sama śmierć - śpiewają razem o narodzinach Cudownej Dzieciny, o miłości, która tworzy świat i powraca nas do Raju na Ziemi.

>>Posłuchaj debaty folkowej w Dwójce<<

Śpiewanie kolęd podczas Wigilii, rodzinnych i przyjacielskich spotkań jest obrazem tego jak żyje tradycja: więź oparta na łączności pokoleń oraz doświadczaniu Obecności i wieczności. Często śpiewanie i granie kolęd jest początkiem muzykowania – podstawowej radości z muzyki. Do takich uczuć i takiego śpiewu chcemy powrócić, do takiego świata chcemy Państwa zaprosić.

"Wszystko się zmieniło jak nigdy nie było Wino rzeką ciecze, ciepło jakby w lecie..."

Wykonawcy:

Kaja i Janusz Prusinowscy

Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich -Zofia Kucharczyk, Maria Pęzik, Maria Siwiec, Maria Oracz,  Jadwiga Dziedzic, Zofia Bykowska Muzycy Janusz Prusinowski Trio -Piotr Piszczatowski, Piotr Zgorzelski, Michał Żak, Szczepan Pospieszalski

*****************************************************************************

Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich

Zofia Kucharczyk, Maria Pęzik, Maria Siwiec, Maria Oracz,  Jadwiga Dziedzic, Zofia Bykowska

Wieś Gałki Rusinowskie koło Przysuchy słynie ze świetnych śpiewaczek i tancerek. Wszystkie panie śpiewają od dziecka i są twórczymi kontynuatorkami wielowiekowej lokalnej tradycji pieśniowej.

Niezwykłe i unikalne są zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni – a przede wszystkim  bogaty i często starodawny repertuar pieśni obrzędowych, ballad, przyśpiewek, i oczywiście kolęd.    Panie są także mistrzyniami improwizowanych wyrywasów i wspaniałymi gospodyniami, barwnie opowiadającymi o tradycjach domowego muzykowania.

Zespół był wielokrotnie nagradzany na licznych, ważnych festiwalach muzycznych i tanecznych, obrzędowych. Otrzymał także prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Panie z Gałek  jako tancerki otrzymały także nagrodę główną Taneczny Złoty Krąg, na konkursie tańców tradycyjnych w Rzeszowie. Maria Pęzik i Maria Siwiec – to laureatki  kazimierskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, obie zdobyły tam pierwsze nagrody - Złote Baszty.

Kaja i Janusz Prusinowscy

Wspólne śpiewanie to dla Kai i Janusza Prusinowskich odpowiedź na przeróżne sytuacje życiowe. Szukają więc w starych śpiewnikach, w archiwach, spotykają się z wiejskimi śpiewaczkami i wreszcie tworzą pieśni, by móc je śpiewać sobie i innym. Są  autorami i wykonawcami kołysanek do wierszy Joanny Papuzińskiej, śpiewają pieśni świeckie i religijne na różne okoliczności życia i roku liturgicznego. Towarzyszą im instrumenty: lira korbowa, fisharmonia, skrzypce, cymbały i wiele innych. Prowadzą również wspólnie teatr dla dzieci "Słuchaj Uchem". Kolędy są im bardzo bliskie.

Janusz Prusinowski - lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew

Skrzypek, lirnik, harmonista, cymbalista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego i wielu innych. Od nich przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki.   Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka. Współtworzył Bractwo Ubogich (1993) i zakładał Warszawski Dom Tańca (1994). Lider Janusz Prusinowski Trio, śpiewak Monodii Polskiej, skrzypek Orkiestry Czasu Zarazy, dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Kaja Prusinowska - śpiew

Śpiewaczka, malarka, pedagog i mama piątki dzieci. Wraz z Janusz Prusinowski Trio koncertowała i Europie. Pracując w  szkołach podstawowych realizowała autorski program "Kultura i Tradycje Polski". Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: na przykład układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje obrazki, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem.

Muzycy Janusz Prusinowski Trio:

Piotr Piszczatowski- bębny, śpiew

Piotr Zgorzelski –basy, śpiew

Michał Żak – flet drewniany, klarnet, szałamaja i inne instrumenty dęte, śpiew

Szczepan Pospieszalski – trąbka, śpiew

Niektórzy muzycy Trio to  kolędnicy z zamiłowania, co to nie jeden raz "na ciężkim  mrozie trwali" opowiadając historię o  narodzeniu Zbawiciela i królu Herodzie.

Uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów. Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów?  
W latach 2008-2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA .  Oprócz koncertów muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca, w spektaklach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia. Trio prowadzi także warsztaty muzyczne i taneczne. W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę "Mazurki", w 2010 zaś "Serce", nagrodzone tytułem Folkowego Fonogramu Roku 2010.
W październiku 2012 Janusz Prusinowski Trio wyróżnione zostało tytułem Womex Nominee i koncertowało na największych targach muzyki świata World Music Expo -  WOMEX 2012.

Czytaj także

Mazurki królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 12:00
Nie dancehall, nie electro, lecz stare dobre mazurki stać się mogą najmodniejszymi tanecznymi gatunkami najbliższych sezonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nawróciliśmy diabła"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 23:00
Trio Janusza Prusinowskiego dzieli się wspomnieniami ze słynnych Targów Muzyki Świata Womex w Salonikach.
rozwiń zwiń