Andrzej Blumenfeld nie żyje. "Był artystą służebnym wobec teatru"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 21:41
W wieku 66 lat zmarł ceniony aktor teatralny, filmowy i radiowy, związany z Teatrem Polskiego Radia. Jak przypominano w Dwójkowej audycji poświęconej Andrzejowi Blumenfeldowi, współpracował on z największymi polskimi reżyserami, był znany międzynarodowej publiczności filmowej, a jednocześnie: "był niezwykle pokornym artystą".
Audio
Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia
Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Blumenfeld przez ostatnie lata występował na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wcześniej związany był m.in. z Teatrem Bałtyckim w Koszalinie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Studio w Warszawie czy Teatrem Narodowym. Grał u tak znakomitych reżyserów, jak Maciej Prus, Stanisław Hebanowski, spotkał się w wielu spektaklach z Jerzym Grzegorzewskim.

Jako aktor filmowy znany był nie tylko polskiemu widzowi. Andrzej Blumenfeld wystąpił m.in. w "Pianiście" Romana Polańskiego czy w "Wykapanym ojcu" ("Delivery Man") Kena Scotta. - Grał po niemiecku, angielsku, rosyjsku, był rozpoznawalny we Francji. W tej chwili skończył film z Duncanem Jonesem, synem Dawida Bowiego - opowiadał w Dwójce Łukasz Lewandowski.

Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Goście Dwójkowej audycji, wspominając Andrzeja Blumenfelda, mówili również o jego wielkiej energii i pasji poznawczej ("poszukiwawczej") dotyczącej nie tylko literatury, ale i muzyki czy sztuki choreografii, o jego "lirycznym, nie wprost aktorstwie", o ogromnej wrażliwości, przejawiającej się tak na scenie, jak i po prostu w życiu. - Nauczył mnie łagodnego dystansu do rzeczywistości - przyznał Wawrzyniec Kostrzewski.

Mateusz Weber, Andrzej Blumenfeld, Kamil Siegmund i Wojciech Solarz. Nagrywanie słuchowiska "Mateusz w piekle". Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Mateusz Weber, Andrzej Blumenfeld, Kamil Siegmund i Wojciech Solarz. Nagrywanie słuchowiska "Mateusz w piekle". Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Blumenfeld - m.in. laureat Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - wielokrotnie gościł na antenie radiowej Dwójki: w cyklu "To się czyta" ("Dół" Andrieja Płatonowa, "Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848" Nialla Fergusona) oraz w wielu słuchowiskach (m.in: "Hamlet" Szekspira w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, "Lilla Weneda" Słowackiego w reż. Dariusza Błaszczyka, "Mateusz w piekle" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty,  "Garderobiany" według dramatu Ronalda Harwooda w reż. Macieja Wojtyszki czy "Spotkanie na Świętokrzyskiej" Antoniego Gołubiewa i "Chłopak z Berdyczowa" Krzysztofa Zaleskiego).

***

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Łukasz Lewandowski, Sławomira Łozińska (aktorzy), Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 10.30

jp/jsz

Czytaj także

Andrzej Blumenfeld: jak cię potrzebują, to cię wszędzie znajdą

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 10:26
Znany z udziału w wielu polskich filmach, a także z pracy w teatrze. Przez kilka lat występował na scenie w Berlinie, a po ukończeniu 60 lat zagrał w holywoodzkim filmie nagrywanym w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń