Dramat w Teatrze Wyobraźni: Gao Xinjian "Ucieczka"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2008 01:14
W audycji z cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźni sztuka "Ucieczka" autorstwa Gao Xinjian'a.

8 czerwca 2008, godz. 21:30

Gao Xinjian "Ucieczka" - słuchowisko według sztuki w przekładzie Tomasza Łubieńskiego i adaptacji Iwony Malinowskiej. Reżyserował  Andrzej Zakrzewski a występują: Agnieszka Kotlarska, Jacek Braciak, Wojciech Wysocki i Ryszard Nawrocki. Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Jest to nagranie z 2000 roku. W tym właśnie roku Gao Xinijan otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Jest twórcą bardzo wszechstronnym: powieściopisarz, malarz, muzyk, poeta, dramaturg, grafik, reżyser, teoretyk teatru, tłumacz, krytyk literacki. Nagrodę Nobla otrzymał "za dzieła o uniwersalnej wartości i językowym geniuszu, które otworzyły nowe ścieżki dla chińskiej powieści i dramatu". Kiedy w 1986 roku zabroniono w Chinach wystawiać jego utwory, wyjechał do Francji, gdzie po masakrze na placu Tiennanmen uzyskał status uchodźcy. Czas i miejsce akcji sztuki "Ucieczka": Pekin, noc po masakrze na Placu Niebiańskiego Spokoju. Para dwudziestolatków, uciekając przed nadjeżdżającymi czołgami, znajduje schronienie w opuszczonym składzie. Są przerażeni, dokoła słychać strzelaninę, w pewnym momencie do składziku wchodzi pisarz, który opuścił swój dom w obawie przed represjami. Ta sytuacja zagrożenia i paniki sprawia, że troje, zdawałoby się normalnych ludzi, nie zachowuje się względem siebie normalnie... Premiera teatralna "Ucieczki" w Polsce odbyła się w listopadzie 2000 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu w przekładzie i reżyserii Edwarda Wojtaszka.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: A. Fredro "Posażna jedynaczka"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2009 18:35
W niedzielne popołudnie w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni "Posażana jedynaczka Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Roman Brandstaetter "Upadek kamiennego domu"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2009 12:34
W cyklu Dramat w Teatrze Wtobraźni adaptacja książki Romana Brandstaerttera "Upadek kamiennego domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Królowa-Emigrantka czyli rzecz o Helenie Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:21
4 kwietnia tego roku minęła setna rocznica śmierci Heleny Modrzejewskiej - gwiazdy dwóch kontynentów. Natomiast - 12 października przypada rocznica jej urodzin. Z tej okazji przypominamy tę wielką polską aktorkę - jako bohaterkę sztuki teatralnej Kazimierza Brauna. Sztuka ta zawiera wiele wątków autentycznych, zaczerpniętych z korespondencji i wspomnień aktorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2009 10:52
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Bolesław Leśmian "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" - słuchowisko w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Występują: Joanna Jeżewska, Anna Dereszowska i Mariusz Benoit. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Nagranie z roku 2007.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń