Mirosława Dubrawska. Wspomnienie aktorki

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 14:10
Była aktorką teatralną, telewizyjną i radiową. W audycji usłyszą Państwo z taśm archiwalnych fragmenty jej kilku najciekawszych ról.
Mirosława Dubrawska na rozdaniu Feliksów Warszawskich 20022003. Są to nagrody za najlepsze dokonania artystyczne na scenach warszawskich ufundowane przez Fundację Feliksa Łaskiego z Londynu
Mirosława Dubrawska na rozdaniu Feliksów Warszawskich 2002/2003. Są to nagrody za najlepsze dokonania artystyczne na scenach warszawskich ufundowane przez Fundację Feliksa Łaskiego z LondynuFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Mirosława Dubrawska po ukończeniu warszawskiej PWST debiutowała w 1950 roku w szczecińskim Teatrze Współczesnym w "Rewizorze" Gogola rolą Horodniczanki. Później grała w zespole Teatru Wybrzeże w Gdańsku, krakowskiego Teatru Starego a także Teatru Ateneum, Narodowego i Powszechnego w Warszawie.

Współpracowała z wybitnymi reżyserami - m.in. z Andrzejem Wajdą, Januszem Warmińskim, Ludwikiem Rene, Bohdanem Korzeniewskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Kazimierzem Kutzem, Aleksandrem Bardinim, Izabelą Cywińską, Krystianem Lupą, no i przede wszystkim z Zygmuntem Hübnerem, który był jej mężem.

Do historii teatru przeszły jej role: tytułowa w "Lady Makbet" Williama Szekspira, Celia w "Kapeluszu pełnym deszczu", Lena w "Więźniach z Altony" Jean-Paula Sartre'a, Solange w "Pokojówkach" Jeana Geneta, Idalia w "Fantazym" Juliusza Słowackiego, Eleonora w "Tangu" Sławomira Mrożka, Olga w "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa,  siostra Ratched w "Locie nad kukułczym gniazdem" Dale'a Wassermana, Mag Folan w "Królowej piękności z Leenane" Martina Macdonagha.

Równie szeroką paletę ról zagrała w Teatrze Polskiego Radia, zarówno w repertuarze klasycznym jak i współczesnym, a także w słuchowiskach dla dzieci. Za wieloletnią współpracę z Teatrem Radiowym została w 2007 roku uhonorowana Splendorem Splendorów.

W audycji usłyszą Państwo z taśm archiwalnych fragmenty jej ról w "Nocy Listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, w "Krewniakach" Michała Bałuckiego, w "Ambasadorze" Sławomira Mrożka i w słuchowisku Piotra Muldnera-Nieckowskiego.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (19.06) w godz. 22.00-22.30, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mg/mc

Czytaj także

Teatr publiczny. Starcie wyżów demograficznych

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 18:00
– Z przyczyn naturalnych dla ludzi urodzonych po 1984 r. nie ma już miejsca w teatrze publicznym – mówił aktor Piotr Głowacki, wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leonard Pietraszak. Zaczęło się od Nikifora

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 22:00
Znakomity aktor opowiadał tym razem nie o karierze filmowej i teatralnej, lecz o tworzonej przez kilkadziesiąt lat kolekcji sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Segda: u Jandy nikt nie zawoła "hańba"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:00
- Brakuje mi czasem w Krakowie lżejszego repertuaru - wyjaśniała aktora Starego Teatru swój udział w spektaklu czarnej komedii "Truciciel" na deskach warszawskiego Och-Teatru.
rozwiń zwiń