X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiesław Drzewicz. Nie tylko Gargamel

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 16:00
W Teatrze Polskiego Radia Wiesław Drzewicz grał głównie role epizodyczne. Ważne postaci kreował za to w bajkach dla dzieci.
Wiesław Drzewicz zasłynął rolą Guttmana w pierwszej polskiej telenoweli po 1989 roku - W Labiryncie
Wiesław Drzewicz zasłynął rolą Guttmana w pierwszej polskiej telenoweli po 1989 roku - "W Labiryncie"Foto: TVP/PAP/Archiwum TVP

Jego głos kojarzony będzie nadal głównie z bohaterem familijnego serialu telewizyjnego "Smerfy" - Gargamelem.

Drzewicz - absolwent krakowskiej PWST - zadebiutował na scenie Starego Teatru dwa lata przed ukończeniem uczelni w spektaklu Bohdana Pepłowskiego "Droga do świtu". W latach 1948-55 występował w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie zagrał m.in. Bobkowskiego w "Rewizorze" Gogola, Ludmira w "Panu Jowialskim" Fredry, rolę tytułową w "Fircyku w zalotach" Zabłockiego. W latach 1955-63 był aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu, a potem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie zasłynął między innymi rolą tytułową w "Śmiesznym staruszku" Tadeusza Różewicza. W sezonie 1968/69 grał w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Od 1969 roku był już aktorem teatrów warszawskich: Klasycznego, Studio, Komedia i wreszcie Syrena. Do historii przeszły jego role: Obcego w "Majakowskim", Łatki w "Dożywociu" Fredry, Solsdana Moribraya w "Czego nie widać" Fraya, Celestyna Konfiteora w "Cafe pod Minogą". Będąc na stałe w Warszawie, brał udział w wielu realizacjach filmowych, głównie kreując role drugoplanowe.

Ale najbardziej poza teatrem kochał dubbing i radio. Obok scenicznego "Smerfowiska, czyli Gargamel złapany" dubbingował tego bohatera w serialu telewizyjnym. Jego specyficzny głos można było łatwo rozpoznać i w "Psie Dalim", i w serialach: "Ja, Klaudiusz" czy "Królowa Elżbieta". Zasłynął też rolą Guttmana w pierwszej polskiej telenoweli po 1989 roku - "W Labiryncie". A w radiu grał w powieści "Matysiakowie" W pojedynczych słuchowiskach powierzano mu z powodzeniem role główne - np. w nagrodzonym Prix Italia słuchowisku Andrzeja Mularczyka "Z głębokości wód", gdzie zagrał ocalałego z zagłady Żyda. W archiwum radiowym spoczywa wiele odcinków prozy w jego mistrzowskiej interpretacji, choćby humoreski Czechowa.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (13.05) w godz. 22.30-23.00, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: aktor radio TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krystyna Sienkiewicz: praca to moja modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych piosenek i skeczy z udziałem znakomitej aktorki oraz rozmowy z samą Krystyną Sienkiewicz, która w 2015 roku świętowała jubileusz 60-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1100 słuchowisk. Żegnamy Mariana Kociniaka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
- Marian był jednym z naszych rekordzistów pod względem ilości spektakli, w których zagrał - mówił o zmarłym w wieku 80 lat aktorze Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Bodo i jego śmiertelny wróg

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 22:30
Pozbawił go miłości jego życia i bliskiego przyjaciela. Choć Eugeniusz Bodo był abstynentem, alkohol poczynił w jego życiu ogromne spustoszenia.
rozwiń zwiń