Wiesław Drzewicz. Nie tylko Gargamel

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 16:00
W Teatrze Polskiego Radia Wiesław Drzewicz grał głównie role epizodyczne. Ważne postaci kreował za to w bajkach dla dzieci.
Wiesław Drzewicz zasłynął rolą Guttmana w pierwszej polskiej telenoweli po 1989 roku - W Labiryncie
Wiesław Drzewicz zasłynął rolą Guttmana w pierwszej polskiej telenoweli po 1989 roku - "W Labiryncie"Foto: TVP/PAP/Archiwum TVP

Jego głos kojarzony będzie nadal głównie z bohaterem familijnego serialu telewizyjnego "Smerfy" - Gargamelem.

Drzewicz - absolwent krakowskiej PWST - zadebiutował na scenie Starego Teatru dwa lata przed ukończeniem uczelni w spektaklu Bohdana Pepłowskiego "Droga do świtu". W latach 1948-55 występował w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie zagrał m.in. Bobkowskiego w "Rewizorze" Gogola, Ludmira w "Panu Jowialskim" Fredry, rolę tytułową w "Fircyku w zalotach" Zabłockiego. W latach 1955-63 był aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu, a potem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie zasłynął między innymi rolą tytułową w "Śmiesznym staruszku" Tadeusza Różewicza. W sezonie 1968/69 grał w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Od 1969 roku był już aktorem teatrów warszawskich: Klasycznego, Studio, Komedia i wreszcie Syrena. Do historii przeszły jego role: Obcego w "Majakowskim", Łatki w "Dożywociu" Fredry, Solsdana Moribraya w "Czego nie widać" Fraya, Celestyna Konfiteora w "Cafe pod Minogą". Będąc na stałe w Warszawie, brał udział w wielu realizacjach filmowych, głównie kreując role drugoplanowe.

Ale najbardziej poza teatrem kochał dubbing i radio. Obok scenicznego "Smerfowiska, czyli Gargamel złapany" dubbingował tego bohatera w serialu telewizyjnym. Jego specyficzny głos można było łatwo rozpoznać i w "Psie Dalim", i w serialach: "Ja, Klaudiusz" czy "Królowa Elżbieta". Zasłynął też rolą Guttmana w pierwszej polskiej telenoweli po 1989 roku - "W Labiryncie". A w radiu grał w powieści "Matysiakowie" W pojedynczych słuchowiskach powierzano mu z powodzeniem role główne - np. w nagrodzonym Prix Italia słuchowisku Andrzeja Mularczyka "Z głębokości wód", gdzie zagrał ocalałego z zagłady Żyda. W archiwum radiowym spoczywa wiele odcinków prozy w jego mistrzowskiej interpretacji, choćby humoreski Czechowa.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (13.05) w godz. 22.30-23.00, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: aktor radio TEATR
Czytaj także

Krystyna Sienkiewicz: praca to moja modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych piosenek i skeczy z udziałem znakomitej aktorki oraz rozmowy z samą Krystyną Sienkiewicz, która w 2015 roku świętowała jubileusz 60-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1100 słuchowisk. Żegnamy Mariana Kociniaka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
- Marian był jednym z naszych rekordzistów pod względem ilości spektakli, w których zagrał - mówił o zmarłym w wieku 80 lat aktorze Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Bodo i jego śmiertelny wróg

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 22:30
Pozbawił go miłości jego życia i bliskiego przyjaciela. Choć Eugeniusz Bodo był abstynentem, alkohol poczynił w jego życiu ogromne spustoszenia.
rozwiń zwiń