REKLAMA

Akustyczne skarby nocy. Improwizacje na temat Ursynowa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 15:28
Gośćmi "Mikrokosmosów" byli twórcy projektu muzycznego o sonosferze miasta, prowadzonego przez śpiewaczkę i performerkę Aleksandrę Klimczak.
Audio
  • Improwizacje Aleksandry Klimczak na temat Ursynowa (Mikrokosmosy/Dwójka)
Warszawski Ursynów
Warszawski UrsynówFoto: PAP/Maciej Chmiel

Wykształcona klasycznie sopranistka, współpracująca m.in. z Filharmonią Narodową i Polską Operą Królewską, Aleksandra Klimczak, realizuje swój projekt "Sonor Urbis. Suita na miasto i improwizujących muzyków". To przedsięwzięcie łączy nagrania pejzażu dźwiękowego warszawskiego Ursynowa z improwizacjami autorki i zaproszonych przez nią muzyków instrumentalistów i wokalistów.

- Od zawsze szukałam innych form wypowiedzenia siebie niż tylko realizacje klasyczne. Chciałam powiedzieć o sobie coś więcej, a dzięki improwizacji mi się to udaje - mówiła o swoich inspiracjach Aleksandra Klimczak. - Zaczęliśmy od nagrania z Piotrem Mełechem w tunelu pod autostradą S8, miejscu szalenie interesującym pod względem akustyki. Wpadł mi do głowy pomysł, że sonosfera miasta może być jedną z partii utworu - dodała artystka.

Piotr Mełech, klarnecista i improwizator, który od początku towarzyszył Klimczak w nagraniach, zauważył, że dźwięki miasta mogą dawać bardzo ciekawy fundament do artystycznego dialogu. - W swojej historii miałem znaczący okres grania na ulicy, a tym samym okazję do przetestowania bardzo wielu różnych akustycznych cukiereczków przestrzennych. Zwracam uwagę na cechy ciekawych akustycznie miejsc.

Jednym z tematów audycji była historia i specyfika field recordingu, zwłaszcza miejskiego. Co jest w nim interesujące? - Samo choćby dociekanie, jakim organizmem jest miasto - nie tylko pod względem dźwiękowym, ale i zmysłowym, zapachowym. To, co potocznie uważamy za hałas, może być bardzo inspirujące - tłumaczył gitarzysta Wojciech Więckowski.

Jak brzmi jedna z dzielnic Warszawy? Czym dokładnie inspiruje artystów? O tym w audycji rozmawiali oprócz Aleksandry Klimczak perkusjonista i plastyk Piotr Dąbrowski, klarnecista, improwizator Piotr Mełech oraz gitarzysta i malarz Wojciech Więckowski. Towarzyszyły nam efekty ich pracy - nagrania suity.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy 

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 22.00

at/bch

Czytaj także

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gniazda kultury na Mazowszu. Czym są i jak się rozwijają?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 10:29
- Punktem wyjścia był ogłoszony przez urząd marszałkowski konkurs dla organizacji pozarządowych m.in. na badanie potencjału tworzenia klastrów kreatywnych na terenie województwa - mówiła w Dwójce Anna Czyżewska z Federacji Mazowia, koordynatorka projektu "Gniazda kultury".
rozwiń zwiń