X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Iłowiecki: w 1989 r. nikt nie myślał o zniesieniu cenzury

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:00
W pewnym okresie półjawnie działające Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich walczyło o to, żeby była cenzura. M.in. o tym opowiadał były prezes organizacji.
Audio
  • Maciej Iłowiecki: w 1989 r. nikt nie myślał o zniesieniu cenzury (Ćwierćwiecze/Dwójka)
Maciej Iłowiecki
Maciej IłowieckiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Maciej Iłowiecki, przewodniczący KRRiT (1993-1994), członek Rady Etyki Mediów (2004-20011), był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w latach 1990-1992, ale działał w nim jeszcze w okresie PRL.

W 1989 r. zasiadał przy Okrągłym Stole jako przedstawiciel strony opozycyjnej z tzw. podstolika medialnego. Jego adwersarzem był Krzysztof Teodor Toeplitz, z którym Maciej Iłowiecki miał zrobić protokół z obrad. – To było trudne, bo protokół trzeba było zrobić bardzo szybko, umieszczając w nim naprawdę ważne rzeczy. Zostaliśmy na noc. Miałem pilnować, żeby władza ludowa czegoś nie przekręciła – wspominał.

Dzięki pracy podstolika opozycji udało się uzyskać na czas wyborów prawo wydawania gazety codziennej, czyli słynnej "Gazety Wyborczej", co w dalszej perspektywie zmieniło w istotny sposób rynek mediów prasowych w Polsce. Dyskutowano także m.in. nad złagodzeniem cenzury oraz lustracją w mediach - choć nie chodziło w niej wcale o ukaranie kogokolwiek.

***

Tytuł audycji: Ćwierćwiecze

Prowadzi: Antoni Dudek

Gość: Maciej Iłowiecki

Data emisji: 22.12.2014

Godzina emisji: 18.00

mc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Waldemarowi Pawlakowi udało się zostać premierem?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 16:00
- Potrzeba SLD wejścia do rządu była większa niż aspiracja Aleksandra Kwaśniewskiego, by zostać premierem. Poza tym postkomuniści myśleli, że nas bez problemu ograją - wspominał rok 1993 doktor Michał Strąk, jeden z najważniejszych polityków PSL w latach 90.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Walendziak: sejm to tylko teatr

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 10:00
– Gdy zajrzymy za kulisy wielkiej polityki, zobaczymy, jak znaczący jest wpływ najróżniejszych kontekstów na decyzje rządów państw – mówił w Dwójce były prezes telewizji publicznej i były szef kancelarii premiera, jedna z ważniejszych postaci polskiego życia publicznego lat 90.
rozwiń zwiń