Czy w Ameryce Łacińskiej trwa zimna wojna?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 22:00
- Na tym kontynencie wciąż wyraźnie zaznacza się podział na państwa prozachodnie oraz politycznie bliższe Rosji - powiedział Paweł Zerka z fundacji demosEuropa.
Audio
  • Paweł Zerka o stosunku rządów i społeczeństw Ameryki Łacińskiej do kryzysu ukraińskiego (Puls świata/Dwójka)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Jedimentat44/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

- Rządy Kostaryki, Meksyku, Panamy i Kolumbii identyfikują się z polityką USA oraz Europy. Ale już państwa należące do "południa",  jak Kuba i Wenezuela, ale też Argentyna czy Brazylia, mają wobec niej bardziej krytyczny stosunek - wyjaśnił ekspert. Kraje te korzystają zresztą na kryzysie ukraińskim, m.in. zwiększając wymianę handlową z Rosją. I ani ich rządy, ani obywatele nie mają prawdopodobnie poczucia, że gra toczy się o globalny porządek polityczny.

W Europie jest chyba jeden człowiek, który może zmienić sposób patrzenia Ameryki Łacińskiej na kryzys ukraiński. I właśnie dostał zaproszenie do Mińska...

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzący: Jarosław Kociszewski

Gość: Paweł Zerka (fundacja demosEuropa)

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji: 17.15

mm

Czytaj także

Paweł Kowal: Putina trzeba odstraszyć

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 19:00
- Jak śpiewał Jacek Kaczmarski, wygrywa ten, kto się nie boi wojny - mówił w Dwójce były eurodeputowany, ekspert od spraw ukraińskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Rosja zakręci kurki z gazem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 19:07
Rosja grozi odcięciem gazu Ukrainie twierdząc, że Ukraina nie płaci za gaz tyle, co powinna. Z kolei według Ukrainy Rosja nie dostarcza tyle gazu, ile zobowiązała się przesłać.
rozwiń zwiń