Sukces Netanyahu, czyli zarządzanie strachem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 20:00
- Wyborczy sukces prawicowej partii Likud pokazuje, że bezpieczeństwo jest dla Izraelczyków ważniejsze niż kwestie socjalne czy pokój z Palestyną - uważa Agnieszka Zagner z "Polityki".
Benjamin Netanyahu po raz kolejny poprowadził swoją partię do zwycięstwa
Benjamin Netanyahu po raz kolejny poprowadził swoją partię do zwycięstwaFoto: domena publiczna

W końcowej fazie kampanii wyborczej premier Netanyahu storpedował zresztą trwający od ponad dwudziestu lat proces pokojowy, deklarując, że za jego kadencji nie dojdzie do powstania samodzielnego państwa palestyńskiego, czym naraził się USA. Jakby tego było mało, dokonał otwartej krytyki polityki Baracka Obamy podczas wystąpienia przed amerykańskim kongresem.

Czy premier Izraela nie popełnił błędu występując przeciwko swemu głównemu sojusznikowi? Okazuje się, że USA mogą doprowadzić do uznania przez ONZ Palestyny w graniach z 1967 roku...

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Dariusz Rosiak

Gość audycji: Agnieszka Zagner ("Polityka")

Data emisji: 19.03.2015

Godzina emisji: 17.15

mm/asz

Czytaj także

Golda Meir – Żelazna Dama Izraela

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 06:00
Kobieta z jednej strony silną ręką zarządzająca państwem, a z drugiej roztaczająca wokół siebie aurę matczynej opieki. 17 marca 1969 Golda Meir została pierwszą, i jak dotąd jedyna, kobietą-premier Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelska prasa: Netanjahu wygrał, bo postawił na bezpieczeństwo kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 12:57
Blok Likud zwyciężył w wyborach parlamentarnych w Izraelu dzięki temu, że większość Izraelczyków zgadza się z przesłaniem jego lidera, premiera Benjamina Netanjahu; problemy krajowe ustępują ważniejszej kwestii zapewnienia bezpieczeństwa - pisze izraelska prasa. Ostry komentarz na jego temat zamieścił też "New York Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta ziemia oczami jej mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 17:07
- Jest tu ponad 100 ludzkich historii, a historii nieludzkich jest jeszcze więcej - mówi o swojej książce "Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny" Marcin Gutowski.
rozwiń zwiń