Kuba podnosi się ze zgliszcz. Pójdzie drogą Polski?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 23:14
- Kuba jest zrujnowana i trzeba ją będzie dźwignąć z ruiny o wiele bardziej niż Polskę po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej - mówi dziennikarz Maciej Stasiński.
Audio
  • Maciej Stasiński o sytuacji na Kubie (Puls świata/Dwójka)
Po 54 latach przerwy amerykańska flaga powiewa przed ambasadą tego kraju w Hawanie. To historyczne wydarzenie dla obu narodów, które odbudowują po wielu latach przerwy wzajemne stosunki dyplomatyczne
Po 54 latach przerwy amerykańska flaga powiewa przed ambasadą tego kraju w Hawanie. To historyczne wydarzenie dla obu narodów, które odbudowują po wielu latach przerwy wzajemne stosunki dyplomatyczneFoto: EPA/ALEJANDRO ERNESTO

Stany Zjednoczone w piątek otworzyły ambasadę w Hawanie. Jest to wynik porozumienia zawartego pod koniec minionego roku. - Bardzo trudno, by ktoś poza Fidelem Castro pamiętał, co się wydarzyło 54 lata temu, będąc w sile wieku i władz umysłowych. Dyktator przeżył 10 prezydentów Stanów Zjednoczonych i 600 zamachów - mówi Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej".

Dziennikarz jest zdania, że otwarcie ambasady amerykańskiej zmieni atmosferę na samej wyspie. - System nie zmieni się z dnia na dzień. Jest to wciąż dyktatura komunistyczna, którą starcy w Hawanie chcieliby przedłużyć, tak jak Chińczycy przedłużają dyktaturę ideologiczną i polityczną przy dzikim kapitalizmie państwowym - opowiada Maciej Stasiński. Jak dodaje, takie rozwiązanie raczej nie uda się na Kubie.

Gość Dariusz Rosiaka mówił również o cudach Fidela Castro, micie rewolucji kubańskiej i tym, jak na ocieplenie stosunków pomiędzy krajami reagują Amerykanie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Maciej Stasiński (dziennikarz "Gazety Wyborczej")

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 17.15

sm/bch

Czytaj także

Zbrodnia w Charleston - rasizm wciąż żywy?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 13:00
- W 2008 roku, kiedy Barack Obama został prezydentem, Ameryka chciała myśleć, że już na pewno nie jest rasistowska. Aż do kościoła przychodzi taki Roof i morduje dziewięciu czarnych - mówił prof. Bogdan Szklarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reperkusje zamieszek w Ferguson. Na co choruje Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 20:15
- Zamieszki w Ferguson to wielowarstwowy problem. Posiadanie broni, większa podejrzliwość wobec czarnoskórych i bardzo widoczny w Ferguson rasizm instytucjonalny - mówi dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń