Paryż i Mali. Jak mamy się obronić przed terrorystami?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 18:00
Jak daleko pójść, by nie zatracić się w walce z terroryzmem? Czy można wygrać wojnę, a przegrać ideały? O to pytaliśmy Aleksandra Smolara z Fundacji Batorego.
Audio
  • Aleksander Smolar o drogach walki z dżihadystami (Puls świata/Dwójka)
Siły bezpieczeństwa Mali z jednym z uratowanych zakładników z zaatakowanego przez terrorystów hotelu w Bamako
Siły bezpieczeństwa Mali z jednym z uratowanych zakładników z zaatakowanego przez terrorystów hotelu w BamakoFoto: PAP/EPA/STR

– To, co wydarzyło się w Mali, ma ścisły związek z atakami terrorystycznymi w Paryżu – mówił gość Dwójki. – Myślę, że w Bamako chodziło głównie o Francuzów. Francja stała się w jakimś sensie symbolem wrogich sił, byłych kolonizatorów, krajów zachodnich, demokratycznych, chrześcijańskich, o których mówi się też jako o krajach krzyżowców – tłumaczył.

Przypadkiem nie jest także fakt, że Francja to państwo najbardziej aktywne w walce z radykalnym odłamem islamu. Aleksander Smolar zastanawiał się, jak dalej będzie przebiegać ta wojna i czy możemy ochronić zarówno Europę, jak i inne rejony świata przed dżihadystami.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Reszka

Gość: Aleksander Smolar (prezes zarządu Fundacji Batorego, opozycjonista w czasach PRL, członek Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 20.11.2015

Godzina emisji: 17.45

mc/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
spal mi to2015-11-24 15:06 Zgłoś
Panie redaktorze Reszka! Trochę więcej szacunku do słuchaczy i gościa oraz do ofiar zamachów. Słowo t...up obejmuje znaczeniem głównie nieżywe ciało, tr...ło, pad...nę. Więc pana wypowiedź, że "pani minister mówiła o dwudziestu siedmiu t...upach i iluś tam rannych" (nawet jeżeli mówiła, to od redaktorów radiowych wymagam więcej niż od polityków), była pospieszna, byle jaka i na prędce, nie mówiąc o lekko pogardliwym tonie w zakończeniu krótkiej prezentacji gościa. Istnieje spore znaczenie kolokwialne i pogardliwe słowa t...up, i aż wstyd bierze, że takich redaktorów słychać na antenie programu drugiego polskiego radia. Weźcie panowie się podciągnijcie u pani redaktor Tułowieckiej. p.s. Nota bene nie potrafię dodać komentarza do pana wypowiedzi, bo filtr tej strony słowo t...p traktuje jako wulgaryzm! Jasny gwint, ale jaja. Dlatego wykropkować je musiałam. Chyba chodzi jeszcze o słowo tr...ło i o słowo padl....a, normalne jaja.

Czytaj także

Skąd biorą się francuscy dżihadyści?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 08:00
- Pewien socjolog przeprowadził badania i wyróżnił trzy grupy dżihadystów. Wszystkie łączy słaba znajomość tradycyjnego islamu - wyjaśniał w Dwójce politolog Damien Thiriet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE nie przetrwa bez szczelnych granic?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 19:18
- W mojej ocenie ataki w Paryżu skończą myślenie o kryzysie imigracyjnym jako problemie humanitarnym, a uruchomią myślenie w kategoriach problemu bezpieczeństwa - mówił w Dwójce dr Przemysław Biskup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Zachód wspólnie przeciw islamistom?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 18:51
Władze w Moskwie, tłumaczył w Dwójce Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich, wykorzystują walkę z terrorystami, by zmienić swoją trudną sytuację na arenie międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie walczą z tzw. Państwem Islamskim

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 20:22
Kurdowie, to jedyna poważna siła lądowa zdolna walczyć z Państwem Islamskim (IS). Apelują do Zachodu o wsparcie ich walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak terrorystyczny na hotel "Radisson Blu" w stolicy Mali. Źródła ONZ: co najmniej 27 osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 21:09
Malijskie władze poinformowały w piątek po południu, że w hotelu Radisson Blu w stolicy, Bamako, zaatakowanym rano przez terrorystów, nie są już przetrzymywani zakładnicy. Obecni na miejscu członkowie misji pokojowej ONZ podali, że zginęło co najmniej 27 osób.
rozwiń zwiń