"Nie interpretujmy słów papieża o uchodźcach"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:00
- One są tak proste i jednoznaczne, że powinny być po prostu cytowane - mówił w Dwójce Marcin Żyła, publicysta "Tygodnika Powszechnego".
Audio
  • Marcin Żyła o słowach papieża Franciszka na temat uchodźców podczas Światowych Dni Młodzieży (Puls świata/Dwójka)
Papież Franciszek modli się w Brzegach z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży
Papież Franciszek modli się w Brzegach z uczestnikami Światowych Dni MłodzieżyFoto: PAP/Jacek Turczyk

zobacz więcej
ŚDM 1200.jpg
Światowe Dni Młodzieży 2016

Gość "Pulsu świata" podkreślał, że papież Franciszek od samego początku w sprawie uchodźców rozdziela kwestie religijne od politycznych. - Papież mówi, że to nie religie są źródłem wojny i terroryzmu, ale ich ideologiczne i polityczne interpretacje.

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce mówił też o strachu, który towarzyszy ludziom w Europie w związku z napływem uchodźców. - On nawoływał, by się na nich otworzyć, ale nie proponował konkretnych rozwiązań - zauważał Marcin Żyła. - Po prostu apelował do młodych, by wychodzili poza swój strach, opuszczali strefy komfortu i lepiej poznawali świat.

Publicysta "Tygodnika Powszechnego" zastanawiał się, w jaki sposób wizyta papieża Franciszka wpłynie na stosunek Polaków do uchodźców. Opowiadał też o swoich spotkaniach z uczestnikami Światowych Dni Młodzeży z krajów takich jak Irak czy Syria. 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Marcin Żyła ("Tygodnik Powszechny")

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 17.45

bch/jp

Czytaj także

Jakie będą skutki zamachu w Turcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 19:00
- Jeśli mamy oceniać po owocach, to prezydent Erdogan byłby jedynym zainteresowanym żeby go przeprowadzić - podkreślał w "Pulsie świata" Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Europa przegrywa swoją przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 18:50
- To, co dzieje się teraz w Europie i na Bliskim Wschodzie, jest związane z dużymi zmianami społecznymi, na które rządy nie są w stanie zareagować - mówił Olaf Osica.
rozwiń zwiń