Walka o Dżakartę. Czy Indonezji grozi ekstremizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 18:45
- Wybory te są kluczowe dla zdefiniowania tego, czy Indonezja zacznie się radykalizować - zauważył Rafał Tomański, komentując trwające w tym kraju wybory na burmistrza Dżakarty.
Audio
  • Rafal Tomański o sytuacji politycznej w Indonezji (Puls świata/Dwójka)
Dżakarta
DżakartaFoto: A Hie/Shutterstock.com

Jak powiedział goszczący w Dwójce ekspert ds. Azji Południowo-Wschodniej, po pierwszej turze wyborów pomiędzy dwoma czołowymi kandydatami - obecnym gubernatorem Dżakarty Basuki Tjahają Purnamą a radykalnym religijnie Aniesem Baswedanem - różnica w zebranych głosach wynosi zaledwie 3 procent.

- Basuki Tjahaja Purnama był do tej pory gwarantem pokojowego współegzystowania różnych religii i narodowości w Indonezji. Rządzący od 2014 roku polityk popełnił jednak wielki błąd. Podczas jednego z wieców wyborczych we wrześniu zeszłego roku powiedział, że Indonezyjczycy, którzy na niego nie głosują, dają się zwieść ludziom sądzącym, że piąta sura Koranu zabrania tego, by muzułmanie byli kierowani przez niemuzułmanów. Natychmiast posypały się wtedy głosy, że Purnama występuje przeciwko Koranowi - tłumaczył gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również o demonstracjach, jakie wywołała wypowiedź gubernatora Dżakarty, a także o tym, jak Indonezja radziła sobie do tej pory z radykalizmem islamskim.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Rafal Tomański (politolog)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Indonezji znajdziesz wszystko...

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 19:25
- Od niezwykle nowoczesnej Dżakarty do kultur plemiennych, których życie nie zmieniło się od tysięcy lat - przekonywał w Czwórce Tomasz Tułak, podróżnik z klubu Om Tramping.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja. Jedność w różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:31
- Można odkryć tam swój własny kawałek ziemi - przekonywała w "Czacie Czwórki" Katarzyna Wójcik, biolożka i  podróżniczka, która w Indonezji była już dwa razy i na pewno wróci tam jeszcze nie raz.
rozwiń zwiń