Czy USA uderzy sankcjami w budowę gazociągu Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 08:00
- Rosyjski Gazprom dąży do osiągnięcia monopolistycznej pozycji w dostawach gazu do Europy i wyeliminowaniu Ukrainy jako kraju tranzytowego, przez który przebiega gazociąg - mówił w Dwójce Piotr Stępiński z portalu biznesalert.pl.
Audio
  • Piotr Stępiński o amerykańskich sankcjach na Rosję w kontekście gazociągu Nord Stream 2 (Puls świata/Dwójka)
Zdaniem Naftohazu budowa drugiej nitki Nord Stream doprowadzi do powstania nadmiernej liczby gazociągów kontrolowanych przez rosyjski koncern Gazprom
Zdaniem Naftohazu budowa drugiej nitki Nord Stream doprowadzi do powstania nadmiernej liczby gazociągów kontrolowanych przez rosyjski koncern Gazprom Foto: Pixabay

Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji zostały zatwierdzone zdecydowaną większością głosów przez Izbę Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Czekają w tej chwili na zielone światło ze strony Senatu i prezydenta Donalda Trumpa. Restrykcje te są związane z ingerencją Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie. Ewentualne sankcje uderzą m.in. w firmy współpracujące z Rosją przy projektach energetycznych. Czy powstrzymają one budową rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2? Jak wygląda stosunek Unii Europejskiej wobec działań rosyjskiego koncernu? I wreszcie - jak w tym kontekście przedstawia się bezpieczeństwo energetyczne Polski? O tym w audycji "Puls świata" rozmawialiśmy z Piotrem Stępińskim.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Piotr Stępiński (portal biznesalert.pl)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/mc

Czytaj także

Izba Reprezentantów zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:19
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia prezydentowi Donaldowi Trumpowi zniesienie już obowiązujących. Uchwalone przepisy umożliwiają także nałożenie sankcji na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. O decyzji mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia z USA Jan Pachlowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Amerykańskie sankcje leżą w interesie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 16:02
Uchwalone przez Izbę Reprezentantów nowe sankcje wobec Rosji umożliwiają także nałożenie sankcji na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Ustawa o sankcjach może docelowo dotyczyć ośmiu rosyjskich projektów, w które zaangażowane są firmy europejskie. O skutkach amerykańskich sankcji wobec Rosji mówili w audycji Spojrzenie na Wschód Bartłomiej Sawicki z portalu Biznesalert oraz dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń