Referendum w Kurdystanie. Jaka przyszłość czeka Kurdów?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 10:00
- Nieszczęście Kurdów polega na tym, że ich starania niepodległościowe popiera jedynie Izrael. Na Bliskim Wschodzie taka sytuacja oznacza przekleństwo – powiedział Jan Natkański.
Audio
  • Jan Natkański o referendum niepodległościowym w irackim Kurdystanie (Puls świata/Dwójka)
Kurdyjka z flagą Kurdystanu (zdj. ilustracyjne)
Kurdyjka z flagą Kurdystanu (zdj. ilustracyjne)Foto: serkan senturk/Shutterstock.com

Goszczący w Dwójce arabista odniósł się tymi słowami do referendum, w którym mieszkańcy terenów kontrolowanych przez Kurdów opowiedzieli się za niepodległością Kurdystanu irackiego.

- Już teraz widać pierwsze reperkusje ze strony państw sąsiednich. Na prośbę rządu irackiego Iran i Turcja zamknęli przestrzeń powietrzną nad Kurdystanem. Kolejną kwestią jest to, czy kraje te wprowadzą dotkliwe dla Kurdystanu sankcje. Turecki przywódca Recep Erdogan mówi, że cała ta awantura się skończy, gdy Turcja zakręci kurek z importowaną kurdyjską ropą, a tureckie tiry przestaną docierać do Kurdystanu z żywnością – dodał Jan Natkański.

Jak sprawa referendum kurdyjskiego wpłynie na sytuację w regionie i jaki interes we wspieraniu Kurdów ma Izrael? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Jan Natkański (arabista, były ambasador w krajach arabskich)

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/mg

Czytaj także

Angela Merkel. Czwarte zwycięstwo z rzędu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 08:00
- 33 procent głosów, które zdobyła koalicja CDU/CSU to jest oczywiście dużo poniżej oczekiwań, co zresztą Angela Merkel powiedziała podczas wieczoru wyborczego, ale nie jest to tragedia – stwierdził Roman Imielski komentując wybory parlamentarne w Niemczech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macron chce przebudowy UE. Czy będzie w niej miejsce dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 15:00
Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję rozwoju Unii Europejskiej, w której potęga Europy będzie budowana wokół strefy euro. - W tej sytuacji Polacy będą musieli wkrótce odpowiedzieć, czy chcą się dalej integrować, czy nie - oceniał w Dwójce publicysta Paweł Kowal.
rozwiń zwiń