"Dobre sondaże dla AfD wydają się logiczne"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 12:00
- Ta partia odkąd powstała, mówi, że system jest niewydolny, że politycy stojący na czele państwa są skorumpwani i źle zorganizowani. No i teraz mamy tego potwierdzenie - mówił w Dwójce Marcin Antosiewicz, wieloletni korespondent w Berlinie.
Audio
  • Marcin Antosiewicz komentuje sytuację polityczną w Niemczech (Puls świata/Dwójka)
Jrg Meuthen - przewodniczący Alternatywy dla Niemiec
Jörg Meuthen - przewodniczący Alternatywy dla NiemiecFoto: PAP/Julian Stratenschulte

W audycji "Puls świata" zastanawialiśmy się, jak doszło do tego, że radykalna partia AfD cieszy się w Niemczech większą popularnością od SPD i to w momencie, gdy socjaldemokraci po wielu miesiącach negocjacji dogadali się na koalicję z CDU. - Bez względu, co myślimy o AfD, to ich diagnoza potwierdziła się w faktach, system nie jest wydolny, a duże partie nie radzą sobie z rozwojem sytuacji politycznej - komentował Marcin Antosiewicz.

Gość audycji zwracał uwagę, że partię AfD wzmocnił wielomiesięczny pat po wyborach, kiedy to CDU nie była w stanie powołać rządu. Marcin Antosiewicz dodał, że notowania chadeków i socjaldemokratów spadły do tego poziomu, że z aktualną popularnością, by utworzyć rząd, musiałby dokooptować do koalicji trzecią partię.

Czy szansą na odbudowę pozycji dla CDU okaże się namaszczenie przez Angelę Merkel premier Saary Annegret Kramp-Karrenbauer na sekretarz generalną tej partii?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Marcin Antosiewicz (wieloletni korespondent w Berlinie)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 17.45

bch/jp

Czytaj także

Sondaż: Niemcy nie wierzą, że Merkel przetrwa nową kadencję

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 15:30
Ponad połowa ankietowanych Niemców nie wierzy, że w razie ponownego objęcia funkcji kanclerza Angela Merkel przetrwa na stanowisku przez całą kadencję parlamentu do 2021 roku - wynika z sondażu przeprowadzonego dla dziennika "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Schulz rezygnuje z przewodzenia SPD. "Z natychmiastowym skutkiem"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 21:44
Dotychczasowy przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz ogłosił, że rezygnuje "z natychmiastowym skutkiem" z kierowania partią. Komisaryczne przywództwo w SPD objął burmistrz Hamburga Olaf Scholz.
rozwiń zwiń