Polskie Radio
Section05
wybory w Niemczech

NASZ WYWIAD CDU spada z politycznej trampoliny, Zieloni przekonują biznes. "Wybory do Bundestagu mogą przynieść niespodziankę"

- Dla CDU pandemia była polityczną trampoliną, tymczasem marcowe wybory regionalne okazały się ogromną porażką chadeków. Pokazały, jak bardzo partii zaszkodziła afera maseczkowa, wolne tempo szczepień i przedłużający się lockdown – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Lidia Gibadło (PISM). Zaznacza, że siła rażenia afery porównywana jest do historycznego skandalu, który zakończył rządy chadecji pod wodzą kanclerza Helmuta Kohla.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech koronawirus pandemia

"Katastrofa". Olga Doleśniak-Harczuk o wynikach CDU w wyborach do landtagów

- Gdzie byśmy nie spojrzeli, na który portal internetowy, czy do gazet niemieckich, mówi się o katastrofie, o tym, że to jest historyczna porażka - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z miesięcznika "Nowe Państwo" i Instytutu Staszica na temat wyników CDU w wyborach do parlamentów krajowych w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa ŚWIAT Polskie Radio 24 wybory w Niemczech wybory polityka CDU

NASZ WYWIAD Afera maseczkowa tuż przed wyborami i spadające notowania CDU. "Kluczem do drzwi Bundestagu będzie walka z pandemią"

- Wybory w Nadrenii-Palatynacie i w Badenii-Wirtembergii są przygrywką do wyborów ogólnoniemieckich. Obecnie CDU znalazła się w defensywie – wciąż nie wiadomo, jakie skutki przyniesie afera maseczkowa w dłuższej perspektywie. Być może chadecji uda się z niej oczyścić w oczach opinii publicznej. Kluczowym momentem kampanii przed wyborami do Bundestagu będzie decyzja o wyłonieniu kandydata partii chadeckich na kanclerza – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech koronawirus pandemia

Afera maseczkowa w Niemczech. Gmyz: przewinienia jednego z chadeckich deputowanych są poważne

- Do września nikt w Niemczech o aferze maseczkowej pamiętać nie będzie, ale doskonale zostanie zapamiętany wolny proces szczepień jako porażka CDU-CSU - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech. Gościem audycji była też Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Niemcy maseczka CDU koalicja wybory w Niemczech

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o nowym szefie CDU: jest przyjazny Putinowi oraz pogłębieniu relacji z Rosją

- Armin Laschet wypowiadał się za pragmatycznym podejściem w stosunku do Rosji. W jego mniemaniu oznacza to ochronę niemieckich interesów gospodarczych związanych z wieloma niemieckimi firmami operującymi na rosyjskim rynku- mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w Niemczech Unia Europejska Angela Merkel Rosja Polskie Radio 24 Europa Niemcy CDU

Wybory do Bundestagu w całości korespondencyjne? Niemiecki rząd planuje zmianę prawa

Niemiecki rząd chce tak zmienić prawo, aby istniała możliwość przeprowadzenia wyborów w całości korespondencyjnych. Ma to uchronić kolejne wybory parlamentarne przed skutkami kryzysu, z jakim mamy do czynienia obecnie w wyniku epidemii koronawirusa. Jako pierwszy napisał o tym dzisiejszy dziennik "Rheinische Post".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy koronawirus wybory w Niemczech prawo Europa pandemia

NASZ WYWIAD Rezygnacja "następczyni kanclerz Merkel". Ekspert: może ją zastąpić tylko kilka osób, faworytem Friedrich Merz

Decyzja przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) jest zapowiedzią walki o stanowisko szefa CDU, fotel kanclerza i o linię polityczną partii. Pod nowym przywództwem partia może obrać kurs bardziej konserwatywny – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy Annegret Kramp-Karrenbauer Angela Merkel wybory w Niemczech

Prof. Piotr Madajczyk: niemiecka scena polityczna ulega radykalizacji

- Przy Chadecji oczekiwania były większe. Kanclerz Merkel przez długie lata ciągnęła tę partię, a teraz właściwie stała się balastem - mówi w "Więcej Świata" prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Czy po niedzielnych wyborach w Turyngii, chadecka CDU zaczyna zmierzać w kierunku politycznego niebytu?
Zobacz więcej na temat:  Niemcy CDU AfD wybory w Niemczech polityka Paweł Lekki Agnieszka Bryc