Polskie Radio
Section05
CDU

"Najpierw integracja". Niemieckie CDU przeciwko szybkiej naturalizacji migrantów

- Szef chadeckiej partii CDU Friedrich Merz stwierdził, że w Niemczech "należy powstrzymać zbyt szybką naturalizację". Lider opozycji domaga się, aby naturalizacja była możliwa tylko wtedy, gdy ubiegające się o nią osoby uznają prawo Izraela do istnienia. - Kto tego nie podpisze, nie ma czego szukać w Niemczech - stwierdził Merz w rozmowie z telewizją ZDF.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT granica migracja kryzys migracyjny 2023 Niemcy CDU

AfD rośnie w siłę. Niemiecki politolog: partia nie jest już wyłącznie wschodnim zjawiskiem

Ugrupowanie AfD rośnie w siłę i przestało być jedynie wschodnioniemieckim zjawiskiem - powiedział boński politolog Volker Kronenberg. Według niego partia ta "wyleczyła się z popadania w skrajności" i skutecznie opisuje problemy ważne dla całego społeczeństwa. W zeszłą niedzielę Alternatywa dla Niemiec po raz pierwszy w swojej 10-letniej historii zdobyła w zachodnich landach miejsca na podium. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Saksonia Branderburgia AfD SPD CDU

Afera wokół Bundestagu. W tle miliony euro. Chodzi o ściąganie nielegalnych migrantów

Pojawiły się doniesienia medialne o poważnych oskarżeniach pod adresem wiceprzewodniczącej Bundestagu Katrin Göring-Eckardt. Sprawa dotyczy fundacji partnera polityk Zielonych, która otrzymała miliony euro na wyławianie nielegalnych migrantów na Morzu Śródziemnym i ściąganie ich do europejskich portów, co ujawniła frakcja parlamentarna CDU/CSU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 Bundestag CDU

Kryzys migracyjny w Europie. Europoseł Zalewska punktuje fiasko niemieckiej polityki

- Przypomnę słynne napisy na dworcach niemieckich, witające nielegalnych imigrantów. To jest cała polityka niemieckiej lewicy ze wsparciem CDU, a w Parlamencie Europejskim ze wsparciem EPP - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska, nawiązując do polityki migracyjnej Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anna Zalewska Paweł Zieliński migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Niemcy Olaf Scholz CDU Unia Europejska Europarlament Parlament Europejski Komisja Europejska Włochy Rzym Berlin

Problem z imigrantami w Niemczech. Opozycja: kanclerz Scholz jest zbyt bierny, nie dajemy rady

Portal dziennika "Welt" przekazał w piątek, że w związku z rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech, opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU apeluje do socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza z SPD o nadanie problemowi migracji najwyższego priorytetu. - Nie dajemy sobie z tym rady - stwierdził polityk CDU Jens Spahn, nawiązując do słynnej wypowiedzi byłej kanclerz Angeli Merkel ("damy radę").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Olaf Scholz Angela Merkel CDU Unia Europejska

Polityk CDU: nikt w tak małym stopniu nie wspiera Ukrainy, jak Niemcy

Niemiecki ekspert ds. polityki zagranicznej Norbert Roettgen z partii CDU, zwraca uwagę, że Niemcy są tym krajem, który najmniej wspiera Ukrainę w jej dążeniach do bycia członkiem NATO. Polityk ocenia ponadto, że także wcześniejsze, wysoce ospałe działania Berlina w tej kwestii, jak choćby wysyłanie czołgów, nie wynikały z zaniedbań, ale były celowym działaniem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy CDU Ukraina wojna na Ukrainie