Polskie Radio
Section05
CDU

Niemcy: Czy ponownie powstanie "wielka koalicja"?

"Stosunki polsko-niemieckie są znacznie lepsze niż ich reputacja" - powiedział ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel w wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika Gazeta Prawna". Jak ocenił, nowy szef MSZ Jacek Czaputowicz ma dobre relacje z Niemcami i rozumie niemieckie społeczeństwo. O relacjach polsko-niemieckich i sytuacji politycznej w Niemczech mówił w audycji Orzeł czy Reszka politolog dr Michał Kuź.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel CDU SPD Martin Schulz rząd Jacek Czaputowicz

Czy SPD wejdzie do rządu? Trwają rozmowy w Niemczech

- Zarząd SPD i sama partia bardzo się różnią. Szeregowi członkowie nie są zainteresowani koalicją, bo twierdzą, że partia potrzebuje oddechu, musi się na nowo zdefiniować. Z kolei góra uważa, że ważne zadania w stosunku do państwa upoważnia zarząd SPD, kierownictwo partii, żeby ten rząd tworzyć - mówił na antenie radiowej Jedynki Kornelius Ochman ("Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej").
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Angela Merkel Niemcy CDU SPD Chiny ŚWIAT

"Największy kryzys w historii Republiki Federalnej Niemiec"

– Mamy do czynienia z największym w historii Republiki Federalnej Niemiec kryzysem politycznym – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego. W Niemczech, od wyborów, które odbyły się jesienią ubiegłego roku, nadal nie powstał nowy rząd. Niewykluczone, że gabinet ponownie tworzyć będzie CDU/CSU z Angelą Merkel na czele i SPD.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CDU SPD Angela Merkel wybory w Niemczech Piotr Wawrzyk Unia Europejska

"Nowe wybory oznaczają śmierć polityczną Schultza i Merkel"

W Berlinie rozpoczynają się sondażowe rozmowy między CDU, CSU i SPD, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy strony przystąpią do negocjacji koalicyjnych. Media podkreślają, że rozmowy będą odbywać się pod dużą presją czasu. Przedstawiciele wszystkich partii zapewniają, że przystępują do rozmów z nadzieją. O rozmowach nad utworzeniem nowego rządu w Niemczech mówił w Polskim Radiu 24 Jan Bogatko z Radia Wnet i historyk prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel CDU SPD

Niemcy. "Nawet Merkel nie chce wziąć odpowiedzialności"

Prawie co drugi Niemiec (47 proc.) chciałby odejścia kanclerz Angeli Merkel – wskazuje gazeta "Die Welt" powołując się na najnowszy sondaż instytutu Civey. Niemieckie gazety piszą, że ludzie są już "zmęczeni" długoletnią szefową rządu. O przemianach na niemieckiej scenie politycznej mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Aleksandra Rybińska (Sieci) oraz Tomasz Gabiś (Nowa Debata).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel CDU