Antyrządowe protesty na Węgrzech. Pojawiają się wezwania do ustąpienia rządu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 07:11
- De facto coraz głośniej mówi się tym, żeby rząd Victora Orbana ustąpił - komentował Dominik Héjj (portal Kropka.hu) niedzielną (16.12), kolejną już potężną demonstrację w Budapeszcie przeciwko ostatnim posunięciom rządu premiera Viktora Orbana.
Audio
  • Dominik Héjj z portal Kropka.hu o antyrządowych protestach na Wegrzech (Puls świata/Dwójka)
Budapeszt, antyrządowy protest. 16.12.2018
Budapeszt, antyrządowy protest. 16.12.2018Foto: BALAZS MOHAI/PAP/EPA

Impulsem do wyjścia Węgrów na ulice była nowelizacja Kodeksu pracy, zwiększająca limit godzin nadliczbowych. - Wczoraj wieczorem, gdy protestujący przeszli z placu przed parlamentem pod budynek węgierskiego radia i telewizji, tam opozycja przedstawiła pięć swoich postulatów wśród których niewątpliwie punktem pierwszym jest odejście od ustawy o nadgodzinach. Natomiast jednym z kolejnych punktów jest m.in. rezygnacja z kolejnego pomysłu nowelizacji ustawy o sądownictwie. Tak naprawdę jednak chodzi teraz już o to, by rząd Orbana ustąpił - tłumaczył gość Dwójki.

Co wydarzyło się w siedzibie narodowej telewizji MTVA, gdzie w niedzielę w nocy weszli posłowie opozycji? Jakie nowe okoliczności towarzyszą omawianym antyrządowym protestom na Węgrzech? Jak szeroki jest sojusz partii opozycyjnych przy tej okazji? Dlaczego nowelizacja Kodeksu pracy wywoła tak duży gniew społeczeństwa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Gość: Dominik Héjj (redaktor naczelny portalu Kropka.hu)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 17.00

pg/mko

Czytaj także

Najpierw Merkel, teraz Seehofer. Padają kostki domina

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 09:00
- Zapowiedź odejścia Angeli Merkel z wielkiej polityki wywołała w Niemczech trzęsienie na scenie politycznej. Teraz staje się ona areną zmiany pokoleniowej. Do głosu zaczynają dochodzić młodzi politycy głodni władzy – mówiła w Dwójce dziennikarka Olga Doleśniak-Harczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morski kryzys w relacjach rosyjsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 08:00
- Ostrzelanie i przejęcie ukraińskich okrętów to element szerszej strategii Rosji konsekwentnie realizowanej przez Putina. To systematyczne poszerzanie strefy wpływów i przesunięcie jej przez Morze Azowskie – mówił w Dwójce prof. Piotr Grochmalski.
rozwiń zwiń