Aleś Zarembiuk: "W kraju autorytarnym wartość życia obywatela nie jest wyższa od gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 20:27
- Na Białorusi zapadła taka decyzja ze względu na problemy gospodarcze. Aleksander Łukaszenka przyznał, że nawet jeśli dużo osób chce wprowadzenia kwarantanny, "to, co będziemy jeść" - komentował decyzję białoruskiego prezydenta o zaniechaniu obostrzeń w związku z zachorowaniami na COVID-19 Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu Informacyjnego w Warszawie.
Ambulans w Mińsku
Ambulans w MińskuFoto: KatMoy/Shutterstock.com

Władze Białorusi lekceważą pandemię koronawirusa, choć i tam są zachorowania i zgony. Ponad 150 tys. Białorusinów podpisało się pod petycją do WHO w celu skłonienia Aleksandra Łukaszenki do wprowadzenia kwarantanny. - Wszystko na Białorusi zależy od niego i powiedział dziś, że nie chce rozłamu w społeczeństwie, bo część chce kwarantanny, a ci, którzy nie mają co jeść, jej nie chcą - tłumaczył komentator.

Brak odgórnych decyzji skłonił część osób do samoizolacji. - Większość obywateli przeszła na samodzielną kwarantannę, oczywiście ci, którzy mogą, dogadali się z szefami swoich przedsiębiorstw. Wszyscy mówią, że ludzi na ulicach jest coraz mniej, coraz więcej osób nosi maseczki - mówił Aleś Zarembiuk.  

Tymczasem, spodziewając się globalnego kryzysu, Aleksander Łukaszenka zarządził mobilizację w sektorze rolnictwa. - Ropa jest, ale teraz strategiczną gałęzią naszej gospodarki musi pozostać rolnictwo. Wszystkie pola muszą być zasiane, bo światu grozi klęska i nie wiadomo co będzie z produktami rolnymi - wyjaśniał decyzje prezydenta białoruski ekspert.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom Informacyjny w Warszawie)

Data emisji: 7.04.2020

Godzina emisji: 16.45

 uk


Czytaj także

Odwilż w relacjach Unia Europejska - Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 08:52
Unia przekaże Białorusi 7 milionów euro na centrum dla uchodźców i walkę z nielegalną imigracją. Białoruś znosi wizy dla unijnych obywateli. To kolejne przejawy odwilży na linii Bruksela - Mińsk. O relacjach Unia-Białoruś mówili w audycji Panorama Europejska Paweł Usow, politolog Centrum Analiz i Prognoz Politycznych i Jakub Biernat, TV Biełsat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejęcie Energi przez PKN Orlen. Ekspert: to jest dobre rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:00
Komisja Europejska poinformowała w środę (31.03), że zatwierdziła przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen. Przekazała, że transakcja nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji. - PKN Orlen nabywa nowe kompetencje i to jest dobry kierunek i dobre rozwiązanie - mówi w "Więcej Świata" Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń